Kokias parodas bibliotekoje galima pamatyti vasario mėnesį? Jūsų dėmesiui – trumpa šio mėnesio parodų apžvalga.
Dailininkės Eglės Gelažiūtės-Petrauskienės paroda „Stabdant byrantį laiką. Rytų Prūsijos reminiscencijos pagal Liudviką Rėzą“ Parodų salėje iki vasario 15 d.
Parodos darbai sukurti pagal Liudviko Rėzos knygą „Prutena“. Eglė Gelažiūtė-Petrauskienė: „Su Rėzos vardu esu pažįstama nuo paauglystės – jo surinktos mažosios Lietuvos dainos buvo kaip tik tos kurias dainavome su savo folkloro grupele, Kaune. Toje grupelėje dainavo ir mano brolis Rokas. Žavėjomės mažosios Lietuvos dainų specifika, švelnumu, lyriškumu. Tai buvo Sąjūdžio metas, kai Lietuva vadavosi iš Sovietų Sąjungos, o lietuviškos dainos padėjo jaunimui kovoje už laisvę. Mažai tuomet žinojome tiesos apie tragišką lietuvininkų likimą ir šio krašto istoriją, bet gilinomės ir ieškojome medžiagos apie prūsus, jų gyvenimo būdą, atkūrinėjome jų kostiumus, mokėmės keistų pamario žodžių iš Rėzos dainyno. Po daug metų, kai gavau pasiūlymą iliustruoti „Pruteną“, Rėza atsiskleidė plačiau ir įvairiau per savo eilėraščius, išverstus Antano A. Jonyno“.
Raimondos Bolienės tapybos darbų paroda „Čiurlionio kelias“ Parodų salėje nuo vasario 17 d. iki kovo 8 d.
Paroda „ Čiurlionio kelias“ yra skirta paminėti Lietuvos genijaus M. K. Čiurlionio gimimo 150-ąsias metines. Parodą sudaro 15 tapybos darbų, atliktų aliejumi ant drobės, kuriuose nutapytas prieš 50 metų Lietuvos liaudies menininkų sukurtas memorialinių skulptūrų ir stogastulpių ansamblis „Čiurlionio kelias“, skirtas paminėti Čiurlionio 100-osioms gimimo metinėms. Ansamblio kūrime dalyvavo žymiausi Lietuvos tautodailininkai: I. Užkurnys, V. Ulevičius, A. Česnulis, M. Bičiūnienė, V. Jarutis ir kt. Kelią Varėna – Druskininkai puošia skulptūros, dekoruotos vertingais reljefiniais ornamentais, metalo plastika, kompozicijomis liaudies dainų, pasakų motyvais, zodiako ženklais, Čiurlionio kūrybai artimomis temomis. Tapybos darbų ciklo sukūrimo tikslas buvo įamžinti šį didingą ansamblį, atkreipti keliaujančiųjų dėmesį į pakelėje nuo Varėnos iki Druskininkų stovinčias skulptūras, kaip vientisą ansamblį. Šios parodos tapybos darbuose skulptūros yra atvaizduotos kartu su jas supančia Dzūkijos gamta skirtingais metų laikais, interpretuotos menininkės pasaulėjauta. 2018 m. skulptūrų ansamblis „Čiurlionio kelias“ buvo paskelbtas kultūros saugomu objektu. Tapybos darbų ciklo sukūrimą finansavo Lietuvos Kultūros taryba.
Audronės Makrickienės fotografijų paroda „Pasimatymai su gamta“ Dalykinės literatūros erdvėje iki vasario 28 d.
Autorė apie parodą: „Gamta visuomet šalia mūsų – tarsi ištikima draugė. Ji pasiruošusi priimti, išklausyti ir paguosti kiekvieną. Gamta dosniai apdovanoja ramybe visus, kurie geba su ja užmegzti ryšį. Tad kviečiu trumpam sustoti ir gamtos apsuptyje atrasti savo vidinę ramybę. Ši paroda – mano solo pasimatymų gamtoje albumas. Lietuvos miškai, laukai ir pievos tapo tyrinėjimų ir atradimų erdve. Ieškojau to, kas dažnai lieka nepastebėta, to, ką skubėdami praeiname pro šalį. Švelniai lietaus lašelį saugantis žiedas, ant rausvaskruosčių miško uogų iškritusios pirmosios snaigės ar sustabdytas paukštelio klyksmas – visa tai maži gamtos stebuklai. Kiekvienas kadras – tai kantriai išlaukta akimirka, kvietimas pamatyti grožį, esantį greta mūsų. Mėgaudamasi gamtos draugija, geriau pažinau save pačią. Gamtos tyloje išgirdau slapčiausias savo mintis, paleidau kasdienį nerimą ir atlaisvinau vietos ramybei".
Fotomenininkės Gretos Skaraitienės paroda „Katės“ Vilnistikos skaitykloje nuo vasario 24 d. iki kovo 1 d.
Autorė apie parodą: „Gyvenimas su katėmis – labai smagus, pilnas nuotykių, švelnumo ir juoko. Kartais reikalaujantis kantrybės ir susitaikymo. Iš kačių daug ko išmokome. Džiaugtis esama akimirka, atsidavimo artimajam, mokėjimo parodyti meilę, žiūrėjimo į akis ir murkimo. Arba net ir tingėjimo – juk visuotino lėkimo laikais to labai pritrūksta. Esu fotografavusi daugybę kačių. Neatsispyriau Vilniaus Bernardinų katino žavesiui ir Kernavės katino burtams. Į mano objektyvą pateko katinėliai iš globos namų ir katinas iš dizainerės Agnės Kuzmickaitės madų pristatymo. O savo kates fotografuoju nuo ryto iki vakaro, visas trys kartu ir po vieną – išsitempusias ant saulės lopinėlio ir susirangiusias ant radiatoriaus, žiovaujančias, miegančias ir murkiančias. Parodai atrinkau 34 nuotraukas. Jose pamatysite įvairiausias kačių gyvenimo akimirkas, o taip pat ir mano pastebėtus įdomesnius kačių bei žmonių bendravimo niuansus. Be abejo, nebus apsieita ir be mano mėgiamos džiazo temos. Na, ir pikantiškas akcentas – kelios erotinės nuotraukos“. Parodos atidarymas vasario 24 d. 18 val.
Bibliotekos languose – Reginos ir Vytauto (1960-2018) Mataičių juodosios keramikos paroda (iki 2025 m. kovo 1)
Juodoji keramika yra pats seniausias molio degimo būdas, mūsų šalies teritorijoje naudotas nuo neolito laikų. Šiuo metu Lietuva yra viena iš nedaugelio šalių, išsaugojusi ir puoselėjanti šį amatą. Pasak Reginos Mataitienės, juodoji keramika – tai molis, ugnis ir dūmai. Pačiai Reginai labiau patinka lipdymo darbai, technika, o Vytautas (1960-2018) dirbinius poliravo ir degė. Tai jau pats atsakingiausias darbas, nes gaminys gali trūkti, deformuotis. Nulipdytus dirbinius reikia degti ilgai, apie 12-14 valandų. Degimo laikas priklauso net ir nuo gamtos sąlygų – slėgio, vėjo krypties. Kai degimo krosnyje temperatūra pasiekia apie 1000 laipsnių, krosnis užpilama smėliu ir taip aušinama dvi, tris paras. Apipylus krosnį smėliu, dūmai neišeina į lauką, o susigeria į dirbinius. Sudaužius tokį dirbinį matomos visos šukės juodos, dūmai kiaurai persigeria per visą molį.
Objektų paroda „Vaikas ir knyga“ iš asmeninės dr. Kęstučio Urbos kolekcijos (iki vasario 28 d.)
Didžiojoje salėje vitrinoje ekspnuojama paroda yra iš vaikų literatūros tyrėjo dr. doc. Kęstučio Urbos asmeninės kolekcijos, kurią jis kaupia jau beveik du dešimtmečius. Parodą sudaro įvairios vaikų skulptūrėlės, figūros iš keramikos, porceliano, molio, medžio, stiklo. Pirmasis eksponatas įsigytas Brėmeno mieste 2006 m. balandžio 24d. Šiuo metu kolekcijoje užregistruoti 182 eksponatai, eksponuojama dalis kolekcijos. Nemažą dalį, apie du trečdalius kolekcijos, autorius turi artimųjų, draugų ir bičiulių dėka.
Kornelijos Žalpytės iliustracijų paroda knygai „Mano draugas Hipokampas Unikornas“
Vaikų bibliotekos erdvėje Vaikystės pieva pristatoma Kornelijos Žalpytės iliustracijų paroda knygai „Mano draugas Hipokampas Unikornas“ (knygos teksto autorė – Jurga Vilė). Parodoje išvysite orginalias knygos iliustracijas, eskizus ir paletes. Kornelija Žalpytė: „Man labai patinka vanduo, labai. Ypač patinka būti jame, nardyti, stebėti, kaip jis raibuliuoja arba kiek jame nutinka stebuklų… Po vandeniu gali pamatyti tiek nepaprastų dalykų... Povandeninis pasaulis yra labai paslaptingas – nors ir kiek juo žavimės, tikrai nežinome visko, kas jame vyksta! Šią vasarą turėjau progą pasinerti į tą pasaulį ir pamatyti dalį tų stebuklų dėl Jurgos Vilės knygos „Mano draugas Hipokampas Unikornas“, kurią iliustravau. Leiskitės kartu su Hipokampu Unikornu į pasakišką, dar tikrai nepatirtą povandeninį nuotykį! Tikiu, kad jis užburs!
Komentarai