Sausio 11 dieną Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su Nerimu, nuo kurio taip daugelis bando pabėgti ir kaip nors išvengti. Tai natūrali reakcija į tai kas mums nepatinka, tačiau galbūt reikėtų pabandyti susitikti su savo Nerimu ir paspausti jam ranką? Renginyje atpažinti ir pamatyti savo Nerimą kvietė VšĮ „Nerimo klinika“ psichologės Darja Norbutė ir Ieva Žvinienė.
Užsiėmimo metu šnekėjome kaip nerimas reiškiasi, kaip jį identifikuoti ir ką su juo daryti. „Nerimo būna įvairaus ir mes visi jį turime. Pavyzdžiui, prieš susitikimą mes taip pat truputį nerimavome, kaip jis pasiseks ar viskas bus gerai“ – dalinosi psichologės. Svarbu atskirti kasdienį nerimą, tokį kaip nerimą dėl egzamino, viešojo kalbėjimo, pasirodymo ar panašiai ir nerimą, kuris ilgainiui gali peraugti ir į rimtas psichologines problemas. Tokį jaučiame didžiąją dienos dalį ir atrodo, kad jo nebegalime kontroliuoti. Tada griebiamasi žalingų įveikos būdų – vartojamas alkoholis, persidirbama, persivalgoma ir kt. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kiek gyvenimo sričių jis paveikia, kokią įtaką daro asmeniniams santykiams.
Kaip buvo pastebėta susitikimo metu, nerimo būna labai įvairaus ir jis pasireiškia skirtingais būdais. Svarbiausia įsivardinti nerimą – tai sunkiausia dalis, kadangi dažnai žmonės nesuvokia, kad jie turi problemą. Tad svarbu, jog artimieji taip pat atkreiptų dėmesį ir pastebėję, kad kažkas negerai, bandytų apie tai pašnekėti ar patartų apsilankyti pas psichologą. Taip pat dažniausiai po nerimu slypi nemalonūs jausmai – pyktis, vienatvė, tuštuma, menkavertiškumas ir kiti, labai svarbu sau pačiam tai įsivardinti. Jausmas nurodo į tikruosius mūsų norus, kurie yra užslopinti, tad atradus tai, reikėtų savo norus ir poreikius identifikuoti bei įvertinti ar įmanoma kažką keisti ir spręsti.
Susitikimo metu psichologės pasidalino, kad intensyvų nerimą, bent vieną kartą gyvenime, jaučia kas ketvirtas žmogus. Nerimą patiriantys žmonės daug dažniau skundžiasi fizinės sveikatos problemomis. Šiuo metu tik labai mažai žmonių kreipiasi pagalbos laiku, dauguma tai daro praėjus vidutiniškai nuo 9 iki 23 metų nuo pirmųjų simptomų pradžios.
Šis renginių ciklas yra tęstinis. Artimiausiu metu planuojama vėl susitikti su „Nerimo klinikos“ psichologais. Sekite naujienas mūsų interneto svetainėje, facebook paskyroje ir VšĮ „Nerimo klinika“ facebook paskyroje.
Valstybės biudžetinė įstaiga. Trakų g. 10, LT-01132, Vilnius, tel. +370 5 262 5570, el. paštas: [email protected]
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190757755.
Komentarai