Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Su gimtadieniu, Vilniau! 3 skaitiniai apie senąjį Vilnių

Su gimtadieniu, Vilniau! 3 skaitiniai apie senąjį Vilnių

Sausio 25-ąją minime Vilniaus miesto gimtadienį. Šiemet jau 702-ąjį!

1323 metais sausio 25-ąją Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas parašė laišką, skirtą Liubeko, Zundo, Brėmeno, Magdeburgo, Kelno ir kitų miestų gyventojams, paminėdamas Vilnių. Būtent todėl sausio 25-oji vadinama Vilniaus paminėjimo diena, yra švenčiamas Vilniaus gimtadienis.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus biblioteka didelį dėmesį skiria leidinių apie Vilnių fondui. Vilniaus istorijai ir dabarčiai skirta antrame aukšte esanti Vilnistikos skaitykla. Visi leidiniai joje vienaip ar kitaip yra apie Vilnių, jos istoriją, kultūrą, paveldą.

Bibliotekoje taip pat saugome ne vieną retą ir įdomų senąjį leidinį apie Vilnių. Tokius dokumentus (knygas, atvirukus, žemėlapius ir pan.) skaitmeniname ir pateikiame didžiausiame Lietuvos skaitmeninto kultūros paveldo portale www.epaveldas.lt.

Jūsų dėmesiui – 3 senieji leidiniai apie Vilnių iš www.epaveldas.lt portalo, kuriuos fonduose saugo ir suskaitmenino mūsų biblioteka.

1. Album Ostrobramskie (1927)

Šiame 1927 metais išleistame albume pateikiami ne tik Aušros vartų aprašymai lenkų kalba, bet ir galima pamatyti žinomo fotografo Jano Bulhako (1876–1950) nuotraukas. Net jei ir nemokate lenkų kalbos, kviečiame pavartyti šį albumą internete ir pamatyti, kaip atrodė Aušros vartai beveik prieš šimtą metų. Albumo nuoroda: www.epaveldas.lt.

 

2. Palydovas po Vilnių: 1940

1940 metais išleistas leidinys „Palydovas po Vilnių: 1940“ įdomus keliais aspektais. Pirmiausia – čia aprašomos 1940 metų svarbiausios Vilniaus gatvės ir miesto svarbiausi objektai: aikštės, kapinės, bažnyčios, valstybinės įmonės, ligoninės ir pan. Kitas aspektas, kodėl įdomu pavartyti šį leidinį – 36 puslapių knygelėje apstu to meto įmonių reklamos. Reklaminiai maketai kviečia į Štralio cukrainę, reklamuojamos to laikmečio kirpyklos, viešbučiai, restoranai. Knygelės nuoroda: www.epaveldas.lt.

 

3. Vilniaus miesto gatvių sąrašas. Spis ulic miasta Wilna (1940)

Šioje 1940 metais išleistoje nedidelėje, vos 20 puslapių, knygelėje galima rasti buvusius lenkiškus Vilniaus gatvių pavadinimus ir šalia lietuviškus pavadinimus. Pavyzdžiui, Pilsudskio gatvė (lenk.Pilsudskiego) vadinama Algirdo gatve, Alaus (lenk.Piwna) – Mikalojaus Daukšos. Šis leidinys įdomus ir tuo, kad netrukus, sovietinės okupacijos metais, nemažai gatvių vėl buvo pervardintos, joms suteikti sovietinių veikėjų vardai. Tad pasklaidžius knygelę, galima pamatyti 1940-ųjų metų gatvėvardžius. Leidinio nuoroda: www.epaveldas.lt.

 

 Viršelyje: „Vilna. Montagne du chateau“ (lietuviškai – Vilnius. Pilies kalnas), 1904 metai. Atviruką pateikė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, nuoroda www.epaveldas.lt

 

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas