Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Popietė „Knygų medžiotojui Levui Vladimirovui atminti“

Popietė „Knygų medžiotojui Levui Vladimirovui atminti“

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje įvyko parodos „Knygų medžiotojui Levui Vladimirovui atminti“ pristatymas ir prisiminimų popietė.

Vienas žymiausių XX a. Lietuvos knygotyros ir bibliotekininkystės specialistas, kultūros istorikas profesorius Levas Vladimirovas buvo Vilniaus universiteto bibliotekos (1948–1964), Jungtinių Tautų D. Hammarskjöldo bibliotekos Niujorke (1964–1970) direktorius, dėstė Vilniaus universitete (1952–1964 Bibliotekininkystės ir mokslinės informacijos, 1973–1987 Mokslinės informacijos katedros vedėjas). Šių metų kovo 11 d. minime 110 –ąsias L. Vladimirovo gimimo metines.

Prisiminimų popietę pradėjo šios parodos kuratorė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kultūrinių renginių organizatorė Jurga Kauzonienė, kuri papasakojo, kad eksponatus parodai paskolino ir Levo Vladimirovo artimieji, ir jo studentai. Parodos pristatyme dalyvavo Levo Vladimirovo sūnus Georgijus Vladimirovas, dukra Marija Kačkuvienė, anūkai Julija Matulaitė, Aleksandras Vladimirovas, proanūkis Martas. Dalindamiesi savo prisiminimais, artimieji pabrėžė Levo Vladimiro išskirtinę meilę knygai, kurią jis perdavė daugeliui giminės atstovų.  

Levas Vladimirovas paskelbė daugiau kaip 400 mokslinių straipsnių Lietuvoje ir užsienyje. Viena žymiausių jo parašytų knygų yra „Knygos istorija". Būtent jo pastangų dėka iš Rusijos bei Ukrainos Lietuvai grąžinta apie 19 000 retų knygų, iš kurių – pirmoji spausdinta lietuviška knyga – Martyno Mažvydo „Katekizmas“ (Karaliaučius, 1547) bei vienintelis žinomas Mikalojaus Daukšos parengtas katalikų „Katekizmas“ (Vilnius, 1595).  

Sugrąžintos į Lietuvą knygos

Parodos pristatyme kalbėjusi dr. Ina Kažuro, VU bibliotekos Retų spaudinių skyriaus vyresnioji bibliotekininkė ir mokslo darbuotoja papasakojo apie Levo Vladimirovo pastangas atgauti Lietuvai priklausančius vertingus leidinius, kurie buvo išvežti iš VU bibliotekos uždarius Vilniaus universitetą 1832 metais bei išvežta vertinga kolekcija iš Vilniaus viešosios bibliotekos pirmojo pasaulinio karo metais.

Jau 1953 metais buvo ieškota kelių grąžinti leidinius į Lietuvą, tačiau pirmas bandymas nepavyko. Levas Vladimirovas nenuleido rankų, kol jam pavyko pasiekti, kad tūkstančiai knygų iš Sankt Peterburgo, Kyivo, Charkivo bibliotekų grįžtų į namus. Mokslinės Levo Vladimirovo veiklos palikimo tyrinėtoja dr.Ina Kažuro papasakojo apie tuo metu sklandžiusį anekdotą sovietinėse respublikose, kad esą „negalima įleisti Vladimirovo į bibliotekų saugyklas, nes jis visur suras „savo“ (Lietuvos – aut. past.) knygų“. Dr. Ina Kažuro pakvietė visus balandžio 1 dieną apsilankyti Vilniaus universiteto bibliotekoje, kur visiems norintiesiems ne tik bus tradiciškai eksponuojamas originalus Martyno Mažvydo „Katekizmo“ leidimas, bet ir veiks grąžintų knygų paroda.

Dėstytoją prisimena buvę studentai

Popietėje prisiminimais dalijosi ir bibliotekininkai, buvusieji Levo Vladimirovo studentai. Regina Vaišvilienė iš Lietuvos Medicinos bibliotekos prisiminė išskirtinį Levo Vladimirovo, kaip dėstytojo, bruožą – jis labai palaikydavo studentus, bendravo su jais pagarbiai ir jeigu šie ko nežinodavo, nepykdavo, o sakydavo: „Jūs dar turėsite laiko tai sužinoti, Jums priklauso ateitis“.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje dirba taip pat visas būrys bibliotekininkų, kuriems dėstė Levas Vladimirovas – direktorė Emilija Banionytė, pavaduotoja Andromeda Žandaravičienė, Informacinių išteklių skyriaus vadovė Asta Kazakevičiūtė-Bankauskienė, vyriausioji bibliografė Zita Tiukšienė, vyriausioji kultūrinių renginių organizatorė Rūta Skorupskaitė ir kiti.

Mūsų bibliotekoje daugiau kaip 40 metų bibliotekininke dirbanti Ona Juršėnienė parodos pristatyme pasidalijo savo prisiminimais iš studijų: „Levas Vladimirovas 1972 metais man ir kitiems savo studentams sakė, jog jų laukia įdomūs laikai, nes „dabar prasideda informacijos sprogimo amžius“. Jo žodžiai buvo pranašiški, bibliotekininko darbe apdorojami informacijos srautai didėja iki šiol“.

Levą Vladimirovą jo amžininkai bei jaunesnės kartos atstovai, kuriems teko su juo bendrauti, prisimena kaip sau lygių neturėjusią, išskirtinę asmenybę, pralenkusią savo laiką ir sugebėjusią nutiesti tiltus į ateitį.

Kviečiame atvykti pasižiūrėti parodą apie Levą Vladimirovą, kurioje pamatysite jo parašytas knygas, senas nuotraukas, jam skirtus apdovanojimus ir dar daugiau... Parodą rasite bibliotekos III aukšte esančioje erdvėje šalia Meno ekrano.  

Mindaugo Masaičio nuotraukų galerijoje – akimirkos iš popietės.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas