Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Nepalikęs abejingų, provokatyvus rašytojo iš Austrijos Thomo Schafferrer knygos pristatymas

Nepalikęs abejingų, provokatyvus rašytojo iš Austrijos Thomo Schafferrer knygos pristatymas

Rašytojas iš Tirolio (Austrija) Thomas Schafferer, svečiavęsis Austrų literatūros skaitykloje balandžio 7 d., yra labai originali ir įvairiapusė asmenybė. T. Schafferer – poetas ir rašytojas, performanso menininkas, dailininkas, pirmasis Arturo Haidlo premijos laureatas Insbruke 2004 metais, įvairių projektų vadovas, Austrijos literatų futbolo komandos vartininkas. Kartu su kitais parašė kriminalinę kabareto pjesę „Komisaras Prohaška“ ir joje atliko vieną pagrindinių vaidmenų.

Rašytojo originaliu formatu leidžiamas metinis literatūrinis žurnalas „Konjakas ir biskvitai“ („Cognac & Biskotten“ - www.cobi.at) siekia atkreipti įvairių žmonių grupių dėmesį, ypač prie literatūros pritraukti jaunimą. Tai literatūriniai tekstai ant buitinių reikmenų: plastikinių parduotuvių krepšelių, kavinių staltiesių, stiklinių, konjako buteliukų ir kt. Jais bandoma parodyti, kad literatūrinis žurnalas nebūtinai asocijuojasi su nuobodybe ir sąstingiu – spausdinti, kaip ir skaityti, galima visur. Be to, tai atitinka dažną literatūros siekį parodyti kitaip, neįprastai, nustebinti.

Thomas Schafferer pristatė savo knygą „500 Polaroids einer Reise durch Europa“. Tai tarsi odė ir literatūrinis meilės prisipažinimas kelionėms, atsirandanti iš noro pažinti pasaulį. Kelionė jam reiškia pabėgimą nuo kasdienybės ir leidimąsi į svetimą nepažinų pasaulį. Šį kūrinį jis rašė 20 metų visur kur bebūtų - traukinyje, laive, mašinoje, lėktuve ir netgi povandeniniame laive. Anot autoriaus, jo tekstai atsiranda sąveikaujant savai ir svetimai aplinkoms – švytuojant tarp svetimų kraštų ir namų ilgesio.

Renginio scenarijus atspindėjo dvi pagrindines knygos tekstais perteikiamas nuotaikas– aštresnį, ironiškesnį požiūrį bei žodį ir jautrumą, žmonėms, situacijoms, aplankytuose miestuose vyraujančiai atmosferai. Surežisuota provokacija atsispindėjo įvairiose detalėse: alus, kurį rašytojas gurkšnojo skaitymo metu sukūrė savotiško šou atmosferą, ant grindų mėtomi žurnalo įvairaus formato „Konjakas ir biskvitai“ egzemplioriai provokavo klausytojus geranoriškai įsiterpti – esą galima padėti ir ant stalelio, provakatyvumui tuo metu „neužteko žingsnių“ iki stalelio... Jautriąją pusę atstovavo – muzikiniai intarpai. Autoriaus pakviesta dainuoti Greta Nekrošiūtė savitu balsu prikaustė klausytojų dėmesį. Jos atliekamos dainos derėjo prie skaitomų tekstų.

Schafferer skaitė gyvai ir su humoru, pereidamas nuo linksmų iki rimtų temų. Skaitymuose dominavo šiaurietiškasis motyvas – kelionės į Malmę, Geteborgą, tragiškos Bertrand Cantat ir Marie Trintignant istorijos kontekste iškilo ir Vilniaus motyvas. Tekstuose svarbi muzika, kelionėse po Europą pasakotoją lydėjo nuo skirtingų paviršių – plokštelės viršelio ar marškinėlių – į jį žvelgiantis Bob Dylan. Tarsi nutylėtas pokalbio partneris jis pritaria ar lieka abejingas jo mintims. Dylano figūra pasikartoja leitmotyviškai – būdamas ne europietis jis tarsi jungia skirtingas Europos šalis, visur rasi jo fanų. Itin taiklus Skandinavijos metalistų aprašymas, imituojant jų kalbą, elgseną, atkartojant posakius, pereinant nuo išorinio savęs pateikimo galop padaroma socialiai jautri, psichologizuojanti išvada – jie „tik baimės kupini vaikai, siekiantys kitų pripažinimo“.

Po skaitymų dar ilgai tęsėsi diskusija. Publika aktyviai klausinėjo autorių apie jo kūrybą ir šių dienų aktualijas: domėjosi kūrybinio kelio pradžia, diskutavo apie Europos sąjungos ateitį išstojančiųjų narių kontekste, apie socialinį teisingumą, pabėgėlių krizę, aktualius teroro išpuolius ir kt.

Thomas Schafferer internto puslapis http://www.schafferer.net/

Informaciją parengė
Dr. Inga Bartkuvienė, Vilniaus universiteto Kauno fakulteto lektorė
Karmela Rudaitienė, Austrų literatūros skaityklos vyriausioji bibliotekininkė

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas