Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Metus palydint: 10 išskirtinių bibliotekos akimirkų

Metus palydint: 10 išskirtinių bibliotekos akimirkų

Baigiantis metams tradiciškai atsigręžiame į praėjusias dienas ir nuveiktus darbus, apibendriname ir išskiriame svarbiausius įvykius. Jūsų dėmesiui – 10 išskirtinių Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos įvykių 2021-aisiais metais.

Iššūkis Nr.1 – pandemija ir karantinas

Iki 2021 metų liepos mėnesio pradžios Lietuvoje buvo paskelbtas karantinas, kurio metu biblioteka teikė tik dalį savo paslaugų. Tačiau skirtingai negu 2020-aisiais metais, šio karantino metu bibliotekos nebuvo aklinai uždarytos. Net tuo metu, kai visos kitos kultūros įstaigos (muziejai, teatrai ir pan.) nedirbo, bibliotekoms buvo leista teikti leidinių išdavimo ir grąžinimo paslaugas. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka lanksčiai prisitaikė prie esamų sąlygų ir knygas skaitytojams išdavė laikinajame leidinių išdavimo ir grąžinimo punkte, taip pat buvo galima naudotis bekontakčio knygomato paslauga. Kitas savo veiklas, kurios laikinai buvo apribotos, biblioteka teikė nuotoliniu būdu: buvo rengiami nuotoliniai mokymai, kuriamos virtualios kraštotyros ir meninės parodos ir kt. 

   

Skaitymo festivalis

Po pandeminės metų pertraukos sugrįžo tradicinis Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos renginys „Skaitymo festivalis“. Rugsėjo 6-11 dienomis vyko šeštasis vaikams ir jaunimui skirtas kultūros renginys, kurio šūkis ir tema buvo „Fantastiką kuriame patys“. 2021-ųjų metų „Skaitymo festivalio“ išskirtinumas – jis truko net visą savaitę, renginiai vyko ne tik Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje (Trakų g. 10), bet ir Trakų bei Ukmergės savivaldybių viešosiose bibliotekose.

   

Gyvas bibliotekos kiemas

Vilniaus senamiestyje įsikūrusi biblioteka turi jaukų kiemą, kuriame 2021 metais vyko nemažai išskirtinių renginių. Čia skambėjo festivalis „Skamba, skamba kankliai“, prieš Jonines vyko labai jaukus „Žolynų turgus“, taip pat muzikos mėgėjus kvietė Gatvės muzikos diena, o rudenio pradžioje kelias dienas vyko Tarptautinis paveldo festivalis „Heritas“. Didžiuojamės atgimusiu kiemu, kurį atranda vis daugiau vilniečių ir miesto svečių.

  

Vilnistikos skaitykla
 
2021 metais vyko aktyvūs paruošiamieji darbai rengiant naują erdvę bibliotekoje – Vilnistikos skaityklą ir formuojant Vilnistikos leidinių fondą. Nuo 2022 metų II aukšte (buvusi „Infoteka“) rasite naująją Vilnistikos skaityklą, o joje – įdomiausius leidinius apie Vilniaus istoriją, architektūrą, geografiją, dailę ir kt. Taip pat čia eksponuojamos parodos apie Vilnių ir jo žymius žmones. Prie Vilnistikos skaityklos kūrimo kviečiame prisidėti ir Jus: jeigu namuose turite nuotraukų, atviručių, reprodukcijų, žemėlapių, suvenyrų, kurie atspindėtų Vilniaus dvasią, kviečiame atsiliepti šiais kontaktais: tel. 8 5 210 7040 arba el. paštu [email protected]. Kurkime biblioteką kartu!
 
  
 
Biblioteka visiems
 
Kaip bibliotekoje jaučiasi žmogus, turintis ypatingų gebėjimų – tas, kuris pasaulį mato nereginčiomis akimis, tas, kuris juda neįgaliojo vežimėlyje, kuris negali skaityti įprastų knygų, nes dėl turimos disleksijos raidės jose tiesiog „išsibėgioja“? Kiekviena biblioteka gali tapti biblioteka visiems! Bibliotekininkai investuoja daug laiko ir jėgų, kad pakviestų kuo daugiau skaitytojų. 2021 metais daug dirbome, kad biblioteka taptų dar labiau draugiška įvairaus įgalumo žmonėms. Pradėjome teikti leidinių pristatymo į namus paslaugą neįgaliems žmonėms, pradėjome teikti specializuotų bendravimo kortelių kūrimo paslaugą naudojantis programine įranga „Boardmaker“ (skirta palengvinti bendravimui su asmeniu, turinčiu komunikacijos, elgesio ar kitų sutrikimų), sukūrėme ir paviešinome sensorinius ir informacinius žemėlapius, padėsiančius greičiau rasti norimą erdvę ar ramų kampelį bibliotekoje. Išsamiau apie viską – ČIA
 
  

Pasipildžiusios duomenų bazės

Biblioteka teikia duomenų bazių paslaugą ir 2021 metais duomenų bazių paketas pasipildė nauja paslauga – naudojantis bibliotekoje esančiais kompiuteriais galima jungtis prie didžiausios Baltijos šalių naujienų agentūros BNS ir nemokamai skaityti naujienas. Prieiga įmanoma tik iš bibliotekos kompiuterių. Daugiau apie kitas duomenų bazes informacijos rasite ČIA.

 Atminimo lentelė ant bibliotekos pastato

Ant bibliotekos pastato liepos 7 dieną atidengta atminimo lentelė Lietuvos valstybės kūrėjai, ateitininkei, politinei kalinei, Pasaulio tautų teisuolei Stefanijai Ladigienei (1901-1967). Ši neeilinė asmenybė, savo namuose nuo holokausto slėpusi prof. Ireną Veisaitę, 1942-1946 metais gyveno bute Trakų g. 10. Dabar buvusio buto vietoje III bibliotekos aukšte įrengta A. Mickevičiaus vardo skaitykla. Stefanija Ladigienė buvo pirmoji žurnalo (tuomet – laikraščio) „Moteris“ redaktorė.  Trejus metus studijavo Lietuvos universiteto Teologijos-filosofijos fakultete filosofiją, pedagogiką, psichologiją ir sociologiją. 1926 m. nuo katalikų bloko buvo išrinkta į 3-iąjį Seimą. Buvo ištekėjusi už karininko Kazio Ladigos, buvo šešių vaikų mama. 1946 m. suimta kalėjo Lukiškėse, vėliau ištremta į Sibiro lagerius.
 
  
 
Nemokamų koncertų jaunimui ciklas
 
„Klausyk muzikos legaliai!“ – tokiu šūkiu Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka vilniečiams ir miesto svečiams rugsėjo mėnesį dovanojo net 5 nemokamus koncertus. Šio projekto metu koncertuose bibliotekoje išgirdome Lietuvos muzikos kūrėjus ir atlikėjus, kurie šiais metais daug kūrė, tačiau dėl susiklosčiusios pandeminės situacijos turėjo mažai galimybių pristatyti naujus kūrinius viešuose koncertuose. Šių koncertų tikslas – ne tik pristatyti aktualių Lietuvos jaunųjų muzikos autorių kūrybą, bet ir skatinti teisėtą muzikos kūrinių naudojimą.
 
  

Dešimtys ekskursijų po žeme ir ant žemės

Liepos 3-4 dienomis vyko vienas laukiamiausių vilniečių metų renginių – architektūros festivalis „Open House Vilnius“, kuriame dalyvavo ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka. Iš viso mūsų bibliotekoje buvo surengta keliasdešimt ekskursijų, kurias aplankė daugiau kaip 300 žmonių. Biblioteka įsikūrusi buvusiuose Sofijos ir Juozapo Tiškevičių rūmuose, o seniausieji rūsiai po biblioteka siekia ir XV amžių. Išskirtina yra tai, kad visi šio architektūros festivalio savanoriai, kurie vedė ekskursijas bibliotekoje, buvo bibliotekos darbuotojai.

   

Kraštotyros naujienlaiškiai

Kraštotyros darbas tradiciškai dirbamas visose viešosiose bibliotekose. Šis darbas numatytas Bibliotekų įstatyme ir viešųjų bibliotekų nuostatuose. Bibliotekinės kraštotyros objektas – rašytinis paveldas, šio darbo tikslas – informacijos kaupimas ir sklaida. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, sumaniusi leisti „Naujienlaiškį kraštotyrininkams“, tikisi bent šiek tiek užpildyti informacijos apie bibliotekinę kraštotyrą spragą. 2021-aisiais išleisti du naujienlaiškiai, juos kviečiame skaityti čia: 

Tai tik nedidelė dalis bibliotekos naujienų 2021-aisias metais. Kviečiame reguliariai lankytis bibliotekos interneto svetainėje www.amb.lt ir socialiniuose tinkluose FacebookInstagram ir Youtube, kur rasite pačią aktualiausią ir naujausią informaciją.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas