Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Linos Buividavičiūtės „Helsinkio sindrome“ – tikras pyktis ir „neiščiustytos“ eilės

Linos Buividavičiūtės „Helsinkio sindrome“ – tikras pyktis ir „neiščiustytos“ eilės

Spalio 11 d. bibliotekoje pasitikome pirmąją Linos Buividavičiūtės knygą „Helsinkio sindromas“. Aštri poezija jaudina, atstumia ir tuo pačiu traukia savo atvirumu, intymumu ir drąsa kalbėti apie traumines patirtis, kurias dažnai bandome nuslėpti ne tik nuo kitų, apsimetinėdami, kad mums viskas gerai, bet ir nuo savęs pačių. Nepripažintos, sąmoningai ar nesąmoningai ignoruojamos problemos veikia mūsų gyvenimus, sprendimus, elgseną. Anot knygos autorės, kiekviename iš mūsų gyvena vaikaujantis, žaidžiantis vaikas ar vaikas auka. Psichoterapija Linai padėjo susitikti su mažąja Linute ir mes susipažįstame su ja poetės eilėse. Ne visada jų santykiai draugiški. Eilėraštyje „Negauti Nobelio“ Lina pasiunčia mažąją Linutę, kuri trukdo suaugusiai Linai gyventi brandžios moters gyvenimą.

Knygos „Helsinkio sindromas“ gimimą paskatino susidūrimas su ribine situacija, su liga. Svarbų vaidmenį knygos atsiradime suvaidino psichoterapija, privertusi autorę būti sąžininga su pačia savimi. Eilėraščiuose jaučiamas sąžiningumas pateisina šiurkščius ir kartais iki nepatogumo atvirus tekstus. Eilės jaudina, nes jose jaučiama „vidinė autentika“, kurios ir siekė autorė. Tekstais įprasmindama savo patirtis ir jausmus Lina Buividavičiūtė sustodavo pagalvoti, ko siekia į savo kūrybą įpindama keiksmažodžius, pasakodama intymius išgyvenimus. Šokiruoti, provokuoti? Atsakymas sau buvo „ne“. Autorei svarbiausia buvo poetinė tiesa. Ji norėjo, kad skaitytojas patirtų tikrą pyktį – tokį, koks jis yra, kai nebandome jo užgniaužti ar paslėpti.

Poetę kalbinusi literatūros kritikė Virginija Cibarauskė teiravosi, ar Lina priskirtų savo kūrybą „išpažintinei poezijai“. Knygos autorė nepaneigė tokios galimybės, tačiau pati labiau norėtų, kad jos poezija būtų vadinama „atpažintine“. Jos eilėse daug autobiografijos elementų, tačiau tekstuose aptinkama „apibendrinta“ Lina, nes vienam žmogui tiek išgyvenimų būtų paprasčiausiai per daug.

Knygos anotacijoje teigiama, kad „Aštriabriauniai poetės tekstai atlieps šiandienos moteriai. Leksika nutrins ribą tarp poezijoje „įteisinto“ ir „nepriimtino“. Tačiau ne vienas skaitytojas atpažins save ir jausenas nesaugiame pasaulyje“. Klausantis poetės skaitomų eilių, net nekilo abejonių, kad knyga atlieps ne vienos moters išgyvenimus, vidinę priešpriešą tarp to, kokia turi būti gera mergaitė ir jos pačios gaivališkų, nesuvaržytų norų ir patiriamų jausmų, kuriuos dažnai tenka slėpti ir pasauliui rodyti tik teisingąją savo pusę. Visgi Lina tikisi, kad jos kūryboje moteriškasis pradas neužgožia universalių tiesų ir jausmų, kuriuos patiria žmonės nepriklausomai nuo lyties.

Poetė norėjo išvengti bet kokio tobulumo: „Norėjosi, kad eilės būtų tikros, „neiščiustytos“, kad jaustųsi spontaniškumas“. Tai turėjo įtakos ir knygos pavadinimo atsiradimui. Tobulumo siekimas mūsų „iščiustytoje“ visuomenėje paskatino autorę duoti valią savo žaisimingumui ir tikslingai rinktis pavadinimą, kuriame užkoduota klaida – Helsinkio sindromu kartais klaidingai vadinamas visiems gerai žinomas psichologinis reiškinys – Stokholmo sindromas. Taip poezijoje atsirado erdvės netobulumui ir asmeninio sindromo kūrimui.

Negali būti abejingas tikrumui – jis tave gali traukti ar atstumti, tačiau neišvengiamai privers reaguoti. Susitikimo dalyvei Viktorijai labai gerą įspūdį paliko vakaro duetas: „poetė ir kritikė puikiai suprato viena kitą ir užmezgė sklandų dialogą. Skaitydamas „Helsinkio sindromą“ susiduri su skaudžiomis ir niūriomis pasakotojos patirtimis, visišku atvirumu, bet taip pat ir su ironija, netgi humoru. O savo tekstus skaičiusi Lina dar labiau išryškino eilėraščiuose slypintį seksualumą, žaismingumą bei dviprasmiškumą“.

Renginį darniai papildė Dariaus Žvirblio dainos.

Išsamesnį pokalbį su knygos autore rasite „Literatūros ir meno“ straipsnyje „Apie mažąją ir didžiąją Linutę. Pokalbis su Lina Buividavičiūte“.

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas