Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kviečia „Įtraukties istorijos. Konferencija+“

Kviečia „Įtraukties istorijos. Konferencija+“

Būti draugiškos ir prieinamos visiems, o svarbiausia – skirtingos negalios ištiktiems, socialinę atskirtį patiriantiems žmonėms. Tokį įsipareigojimą Lietuvos bibliotekos prisiėmė 2021 m. Kas pakito per šiuos porą metų? Kokios skirtingose šalies vietovėse dirbančių bibliotekininkų ir jų lankytojų patirtys? Apie visa tai bus kalbama rugsėjo 22 d. hibridiniame renginyje „Įtraukties istorijos. Konferencija+“.

Prieš dvejus metus renginyje „Biblioteka visiems. Konferencija+“ bibliotekininkai pasirašė Bibliotekų prieinamumo manifestą, taip įsipareigodami kurti visiems atvirą, įtraukią informacinę ir kultūrinę erdvę. Simbolis + konferencijos pavadinime nėra atsitiktinis: šį ženklą supranta visi, net negalintys skaityti. Taigi + yra savotiška užkoduota žinutė „neatrastų skaitytojų“ bendruomenei: jūs laukiami bibliotekose. Mes mokomės kalbėti jūsų kalba.

Pasiryžę kurti erdvę ir progas naujoms istorijoms atsirasti

„Žmones jungia ne faktai, laimėjimai ar metodikos. Bibliotekininkus taip pat vienija ne tik knygos. Žmones jungia emocijos, o emocijas pažadina istorijos, – sako konferencijos+ koordinatorė, Lietuvos audiosensorinės bibliotekos komunikacijos vadovė Ramunė Balčikonienė. – Tad visai neatsitiktinai Lietuvos bibliotekininkus burianti jau antroji konferencija+ skirta įtraukties istorijoms“.

Istorijomis apie santykį su lankytojais, turinčiais negalią ar individualių reikmių, kalbančiais kita kalba ar patiriančiais socialinę atskirtį, pasidalino beveik 30 šalies bibliotekininkų, dirbančių ir didmiesčiuose, ir mažose gyvenvietėse. Visas istorijas galima perskaityti tinklapyje bibliotekavisiems.lt, o dalis jų gyvai skambės konferencijoje+. Interaktyvią istorijų pasakojimo sesiją ves istorijų pasakotoja, pasakojimo meno (storytelling) mokytoja Milda Varnauskaitė.

„Aplinkos ar informacijos prieinamumo užtikrinimas žmonėms, turintiems negalią ar individualių reikmių, nėra tik standarto įgyvendinimas. Prieinamumas yra nesibaigiantis procesas, kurio pamatas – jautrumas ateinančiam ir tam, kuris ateitų, jei organizacija žengtų papildomą žingsnį, – įsitikinusi renginio moderatorė, Lietuvos negalios organizacijų forumo advokacijos ir stebėsenos tyrimų vadovė Simona Aginskaitė. – Ši konferencija suteiks progą išgirsti, koks tas papildomas žingsnis gali būti. Atvirumas yra pasiryžimas nuolat kurti erdvę ir progas įtraukties istorijoms atsirasti.”

Kultūros laukui – patirtys iš kitų sektorių

Pirmojoje konferencijos+ dalyje skambės ne tik bibliotekininkų balsai: pranešimus skaitys gydytoja psichiatrė Gabrielė Germanavičienė, Pojūčių teatro įkūrėja, režisierė Karolina Žernytė, mokytoja ir švietimo inovatorė Julija Glinskė, kalbės rašytojas Alvydas Šlepikas.

„Įtrauktis yra iššūkis kiekvienam mokytojui. Klasėje – 30 vaikų, 4 iš jų –  ypatingų mokymosi poreikių, vienam diagnozuotas agresyvus nepaklusnumas, o dar 5 „nediagnozuoti”, bet aišku, kad „su jais kažkas negerai”. O mokytojas turi atliepti KIEKVIENO vaiko ugdymosi poreikius. Didžioji dauguma pedagogų nuleidžia rankas, saujelė entuziastų bando galva pramušti sieną. O be reikalo, nes galva gali būti panaudojama daug tikslingiau. Ir kai pradedame tai daryti, netrunkame sulaukti rezultatų,“ – laukiančius konferencijos+ intriguoja Julija Glinskė. 

Tobulo įtraukaus pasaulio vizija dalinasi Pojūčių teatro įkūrėja Karolina Žernytė: „Esu tvirtai įsitikinusi: įtraukti reikia ne kitaip pasaulį jaučiančius žmones – mes patys turime įsitraukti į jų pasaulėjautą. Tik taip tapsime tikrai atviri, įvairiapusiški, tolerantiški. Kur kas spalvingesni taps ir mūsų pačių gyvenimai.”

Įtrauktis ir prieinamumas – ne tik kvietimas atsiverti, bet ir politinis įsipareigojimas. „Pasirašydama Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvenciją Lietuva įsipareigojo užtikrinti lygias teises ir galimybę dalyvauti visose gyvenimo srityse visiems žmonėms su negalia, – primena gydytoja psichiatrė Gabrielė Germanavičienė. – Visgi turintieji psichikos negalią vis dar patiria didelę atskirtį. Tarp priežasčių – menkas visuomenės supratimas, klaidingos nuostatos ir stereotipai. Turėtume įsisąmoninti: dauguma psichikos negalios žmonių yra jautrūs ir kenčia, jiems sudėtingiau prisitaikyti prie visuomenės normų. Labiau suprasdami šiuos žmones kur kas efektyviau galėtume dirbti su jais.“

Rugsėjo 22 d. konferencijos+ pranešimų sesiją bus galima stebėti tiesiogiai „Biblioteka visiems“ „YouTube“ paskyroje. „Dalinsimės ne tik patirtimi, bet ir emocija, kad įkvėptume ir palaikytume vieni kitus,“ – tikisi konferencijos+ rengėjai.

Transliacija vyks „Biblioteka visiems“ Youtube kanale rugsėjo 22 d. nuo 10 val.: https://www.youtube.com/watch?v=OIJF9WBOIIQ

Galimybė užduoti klausimus pranešėjams ir dalyvauti virtualiai Slido kanale: https://www.slido.com/KonferencijaPlius 

„Įtraukties istorijos. Konferencija+“ programa: ČIA.

Išankstinės registracijos nėra. 

***

„Konferenciją+“ organizuoja Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija. 

Partneriai: Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, LR Kultūros ministerija. 

 

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas