Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kultūros paso edukacijos mūsų bibliotekoje

Kultūros paso edukacijos mūsų bibliotekoje

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka yra parengusi ne vieną įdomią ir naudingą edukaciją moksleiviams, kurią galima užsisakyti naudojantis „Kultūros paso“ programa. Štai ką siūlome skirtingo amžiaus moksleiviams. 

Kur gyveno stiprios moterys? 

Edukacinė ekskursija „Kur gyveno stiprios moterys“ – tai patyriminio pobūdžio kelionė per Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos pastatą, kuris istorijos bėgyje priklausė skirtingiems savininkams, tam tikru laikotarpiu buvo Sofijos ir Juozapo Tiškevičių rūmai, XX amžiaus pirmoje pusėje šio pastato patalpose gyveno nemažai žymių žmonių. Šios ekskursijos metu moksleiviai sužinos, kokios ypatingos moterys gyveno šiame pastate, susipažins su šių moterų dažnai tragiškais likimais ir kokią įtaką jos turėjo Lietuvos istorijos kontekste, kiek daug žmonių įkvėpė. Beveik visos jų buvo labai veiklios, visuomeniškos, dvasiškai stiprios, turinčios tvirtą moralinį stuburą asmenybės. Tai Sofija Tiškevičienė, Šatrijos Ragana, Marcelė Kubiliūtė, Stefanija Ladigienė, Adelė Dirsytė, Irena Veisaitė ir kitos. 

Skiriama: gimnazijų klasėms.

Atrakink Adomo Mickevičiaus Vilnių

Edukacinės veiklos tikslas – supažindinti 8-10 klasių mokinius su Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešąja biblioteka ir rašytoju Adomu Mickevičiumi, pasitelkiant interaktyvią prieigą - užduočių knygelę. Pirmojoje edukacijos dalyje mokiniai dalyvauja ekskursijoje po A. Mickevičiaus bibliotekos patalpas, sužinodami apie bibliotekos pastato istoriją, teikiamas paslaugas, funkcijas, fondus ir bibliotekos tvarumo filosofiją. Ekskursijoje įgytos žinios reikalingos antroje užsiėmimo dalyje. Kiekviena komanda gauna po vienodą užduočių knygelę. Knygutėje pateikiamos įvairaus tipo (mįslės, kryžiažodis, skirtingi šifrai, matematinės lygtys) užduotys, tiesiogiai susietos su Adomo Mickevičiaus gyvenimu Vilniuje. Komandų tikslas – kuo tiksliau išspręsti pateiktas užduotis bendradarbiaujant. Pateikiamos užduotys yra tiesiogiai susijusios su Adomo Mickevičiaus lankytomis vietomis Vilniuje. Žaidimą laimi komanda, kuri per skirtą laiką (30 min.) išsprendžia daugiausia užduočių teisingai. Intriguojančio žaidimo metu įgytos žinios įtvirtinamos aptariant jas su žaidimo dalyviais. Edukacinė veikla skatina ugdyti komandinio darbo kompetencijas, loginį, kūrybinį mąstymą, gilinti kultūros, istorijos, literatūros žinias, kviečia lankytis bibliotekoje ir naudotis jos teikiamomis paslaugomis.

Skiriama: 8-9-10 klasių moksleiviams.

Bibliografinis rašto darbų apipavidalinimas 

Gimnazijų mokiniai supažindinami su rašto darbų bibliografiniu apipavidalinimu. Per edukaciją pasakojama, kaip tekste cituoti naudotus šaltinius, kaip sudaryti literatūros sąrašus, kokie būna citavimo stiliai. Mokoma, kaip pasitelkus Word programą cituoti ir automatiškai sudaryti literatūros sąrašą. Supažindinama su pagrindiniais bibliografinio aprašo elementais bei mokoma, kaip patiems aprašyti šaltinį. Trumpai supažindinama su bibliografinių nuorodų tvarkymo programomis bei bibliotekų elektroniniais katalogais. Dalyviai per praktinę edukacijos dalį patys gali pabandyti sudaryti keletą bibliografinių aprašų, sukurti literatūros sąrašą.

Skiriama: gimnazijų klasėms. 

Mėlyni šviesos paveikslai. Cianotipijos kūrybinės dirbtuvės

Šios edukacijos dalyviai susipažins su analoginės fotografijos istorija, sukurs meniškas kompozicijas iš augalų, kurias pavers mėlynais „paveikslais“, patys atlikdami kiekvieną cianotipijos etapą. Cianotipija yra neįprastas vaizdų kūrimo būdas, iliustruojantis fotografijos ištakas ir leidžiantis paprastai gauti unikalias, estetiškas fotogramas. Dalyvavimas užsiėmime ragina domėtis fotografija, mokslu, tvarumu (naudojamos natūralios medžiagos). Teorinėje edukacijos dalyje dalyviai yra įtraukiami į interaktyvią diskusiją apie analoginės fotografijos vystymąsi. Praktinėje dalyje dalyviai kiekvieną cianotipijos proceso etapą atlieka patys pagal pateiktas instrukcijas. Kiekvienas sudėlioja unikalią kompoziciją iš augalų ar kitų objektų, taip lavinamas kūrybiškumas, saviraiška. 

Skiriama: nuo 6 iki 12 klasių moksleiviams.

Kvapų biblioteka

Bibliotekoje į laisvę ištrūko magiški užmaršties kerai, užbūrę visus miesto gyventojus, jie ėmė skrajoti padebesiais. Vienintelis būdas juos išgelbėti – Kvapų bibliotekoje atrasti ir pagaminti kvapą, kuris padės jiems sugrįžti į tikrovę. Tam, kad galėtumėt šią užduotį įvykdyti, prireiks visos komandos pastangų ir geros uoslės! Jūsų užduotis – sekti paskui teisingą aromatą, atrasti receptą ir jį, kaip tikriems paslaptingiems vaistininkams, pagaminti. Tačiau viskas ne taip paprasta, kaip gali pasirodyti, nes jūsų magišką kelionę lydės šifrai, kodai ir nežinomi kvapai. Ši edukacija – tai komandinis literatūrinis žaidimas.

Skiriama: 6-7-8 klasių moksleiviams

Jausmų laboratorija 

Ar atpažįstate pyktį? O džiaugsmą? Liūdesį? Dėkingumą? Pavydą? Įvairiausios emocijos mus supa nuolatos, tad svarbu mokėti jas įvardinti, suprasti, priimti bei tinkamai valdyti. Dalyvių laukia nelengva, bet smagi užduotis – klausydamiesi ištraukų iš knygų, kurias skaito bendraamžiai, savarankiškai ir komandoje jie turės identifikuoti kokias emocijas išgyvena knygų veikėjai. Ši edukacija – tai komandinis literatūrinis žaidimas.

Skiriama: 7-8-9-10 klasių moksleiviams

Pinhole – lėtosios fotografijos kūrybinės dirbtuvės

Kviečiame išbandyti neįprastą „Pinhole“ fotografavimo būdą ir prisiliesti prie magiško analoginės fotografijos pasaulio. Edukacijos metu iš paprasčiausių buityje naudojamų daiktų patys pasigaminsime „fotografuojančią dėžutę“ ir trumpam tapsime miesto fotografais, vėliau patys išryškindami nuotraukas tamsiame kambaryje ant šviesai jautraus popieriaus. Šios edukacijos dalyviai susipažins su analoginės fotografijos istorija, sukurs meniškas nuotraukas, patys atlikdami kiekvieną „Pinhole“ fotografijos etapą. „Pinhole“ fotografija remiasi senovėje atrastu „Camera obscura“ optiniu reiškiniu, kuomet pro mažą skylutę sukoncentruota šviesa sukuria apverstą objekto atvaizdą. Edukacijos dalyviai pamato sąsają tarp šiuolaikinės fotografijos medijos ir jos pradmenų, jų akivaizdoje vykstantys fotografiniai procesai iliustruoja chemijos ir fizikos pamokų medžiagą. Užsiėmimo metu skatinamas mokinių kūrybingumas, taip pat tvarus antrinis daiktų panaudojimas, kadangi fotoaparatu gali virsti net ir panaudota kavos skardinė ar kartoninė dėžutė.

Skiriama: 8-9-10-11-12 klasių moksleiviams.

Užsisakyti šias Kultūros paso edukacijas galima https://www.kulturospasas.lt/.

 

Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas