Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Bibliotekoje pristatyta knyga apie Pliaterių giminę

Bibliotekoje pristatyta knyga apie Pliaterių giminę

Lapkričio 18 dieną bibliotekoje vyko Jurgio Vanago knygos „Pliateriai: asmenybės, veikla, paminklai“ pristatymas, kurį surengė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka ir Vilniaus krašto bajorų sąjunga.

Knygos pristatymas ir susitikimas su jos autoriumi Jurgiu Vanagu prasidėjo netradiciškai, buvo sugiedoti du himnai – Lietuvos valstybės himnas bei Lietuvos bajorų himnas. Renginį vedęs istorikas ir bibliotekos darbuotojas Linas Janulevičius paprašė autoriaus pasidalinti knygos rašymo istorija, kuri, kaip paaiškėjo, užtruko dvejus metus.

Jurgis Vanagas – habilituotas humanitarinių mokslų daktaras, VGTU profesorius emeritas, nacionalinės mokslo premijos laureatas, architektūros kritikas, daugelio straipsnių bei knygų autorius.  

Monografijoje „Pliateriai: asmenybės, veikla, paminklai“  fragmentiškai nušviečiama garsios Lietuvoje Pliaterių giminės istorija, pradedant jos protėvių – nedidelės aštuonių Vokietijos didikų saujelės – išsilaipinimas Baltijos jūros pakrantėje XIII a. ir XVII a. atsikraustymu į Lietuvą. Atskleidžiama, kaip būdami ambicingi ir atkaklūs, jie išplito ir įsitvirtino Livonijos, Latgalos, vėliau ir Lietuvos žemėje, tapo seniūnais, vaivadomis, bajorvedžiais, įkopė į aukštų LDK valstybinių institucijų postus. Knygoje pateikiama Pliateriams priklausiusių Latvijos, Ukrainos, daugiausia Lietuvos miestelių, dvarų, parkų, sodybų, rūmų virtinės apžvalga nuo įsikūrimo iki mūsų dienų. 

Autoriui teko išnaršyti daug archyvinių dokumentų, knygos turinys formavosi iš Lietuvos archyvų, muziejų ir mokslinių bibliotekų fonduose rastos dokumentinės medžiagos. Knygos pristatyme Jurgis Vanagas kelis sykius pakartojo esąs architektas urbanistas, o ne istorikas, tačiau pasak knygą skaičiusiųjų, tai daro leidinį dar labiau išskirtiniu ir vertingu.

Atėjusiems į renginį žiūrovams autorius papasakojo apie lietuviškąja Žana D'Ark vadinamą Emiliją Pliaterytę, kuriai knygoje skirtas atskiras skyrius. Emilija Pliaterytė, kaip Birutė ir Barbora, įkūnijo lietuvių legendinį moters įvaizdį, nors, pasak Jurgio Vanago, jos vaikystė nebuvo lengva. Mirė Emilija Pliaterytė 1831 metais Kūčių išvakarėse, palaidota Kapčiamiestyje (Lazdijų raj.), kur jai pastatytas paminklas.

Knygos pristatyme dalyvavo Lazdijų rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė, kurį papasakojo apie Emilijos Pliaterytės įamžinimą Lazdijų rajone bei padėkojo Jurgiui Vanagui už atliktą reikšmingą darbą rašant knygą. 

Emilijos Pliaterytės atminimo draugijos narė ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos vyresnioji bibliografė Nijolė Sisaitė renginyje pristatė Pliaterių paveldo pėdsakus Latvijoje.

Renginio metu muziką susirinkusiems dovanojo Rima Švėgždaitė (smuikas) ir Lina Vaitkuvienė (fortepijonas).

 Nedalyvavusiems renginyje paruošėme knygos pristatymo vaizdo įrašą:
 
 
Renginio akimirkas fotoaparatu užfiksavo Mindaugas Masaitis. Kviečiame apžiūrėti nuotraukų galeriją.
Biblioteka visiems
AVBA
Bibliotekų tinklaraštis
Tvari biblioteka
Šeimadienių biblioteka
Skaitykis su knygomis
Bendruomenių kraštotyra
Vilnijos vartai
Vasara su knyga
Mickevičiana
Prisijungusi.lt
Skaitymo festivalis
Ibiblioteka.lt
Knygų startas
Epaveldas
Draugiškas internetas