Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Mokymai „Stand on multiculturalism“ Lenkijoje

Mokymai „Stand on multiculturalism“ Lenkijoje

Vasario 26 d. – kovo 2 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos bibliotekininkės Rūta Skorupskaitė, Karmela Rudaitienė, Greta Bacevičiūtė ir Roma Lazinkienė dalyvavo mokymuose „Stand on multiculturalism“ Žory (Lenkija) mieste. Mokymai organizuoti įgyvendinant projektą  „Migrate to Library“ kartu su partneriais iš Ispanijos, Kroatijos ir Lenkijos. 

Mokymai

Pirmąją mokymų dieną aplankytas Aušvico Žydų muziejus ir sinagoga Osvencimo (vok. Aušvico) mieste bei Aušvico koncentracijos stovykla – muziejus, kurioje II–ojo pasaulionio karo metu buvo vykdomas masinis žydų naikinimas. Apsilankymas sukėlė neišdildomą įspūdį ir didžiules emocijas. Lankantis šiame muziejuje buvo sunku suvokti tokių įvykių tikrovę. Vieta, kurioje žmonių likimai buvo sprendžiami vieno žmogaus rankos judesiu. Viena – skaityti istorinę medžiagą ir matyti skaičius, kuriuose nurodomas žuvusiųjų skaičius bei nežmoniškos gyvenimo sąlygos, kita – spaudžiant -13 laipsnių šalčiui ir pučiant žvarbiam vėjui, vaikščioti po stovyklą ir patikėti, jog dalis žmonių sugebėjo išgyventi bent dieną vilkėdami dryžuotas pižamas ir avėdami tik medines klumpes.
Ekspozicijose eksponuojami žmonių asmeniniai daiktai, autentiškos nuotraukos, atspindinčios tų dienų įvykius. Jausmingas gidės pasakojimas bei istorinių detalių pasakojimas itin sukrėtė. Praleidus daugiau nei 3 valandas stingdančiame šaltyje ir ne pačius maloniausius jausmus keliančioje vietoje, mokymų dalyviai turėjo galimybę aptarti ir išsakyti savo emocijas bei pamąstymus susitikime su Aušvico muziejaus darbuotojais. Diskusijos metu buvo kalbama apie kitataučių žmonių nepriklausomybę ir teisę būti tuo kas esi. Mokymų dalyviai buvo supažindinti su Gordon'o Allport'o „Blogio piramide“ (1954), kurioje teigiama, jog visos blogybės prasideda nuo pykčio kalbų (hate speech), kurios skatina agresiją ir neapykantą visuomenėje bei suskaldo pasaulį. 

Likusias mokymų dienas buvo daug kalbama apie migrantus, pabėgėlius ir prieglobsčio prašytojus visame pasaulyje. Aptartos pagrindinės priežastys kodėl žmonės migruoja, kas verčia žmones bėgti iš savo gimtosios šalies ir kiti aktualūs klausimai. Kūrybinės ir interaktyvios užduotys leido giliau suprasti migracijos problemą, o diskusijos ir pokalbiai su kitų šalių atstovais  – pasidalinti turima patirtimi.
Daug dėmesio skirta bibliotekų vaidmeniui migracijos problemai spręsti. Diskutuota, jog bibliotekos galėtų plačiau skleisti informaciją apie įvairias tautas, migracijos problemas ir taip šviestų visuomenę, taip pat būtų erdvė, kuriose migrantai burtųsi į grupes ir rastų bendraminčių.
Mokymų dalyviams buvo užduotas retorinis klausimas „Koks yra tavo pasaulio žemėlapis?“. Lektoriaus, psichologo Tomo Wojtasik paruoštų praktinių užsiėmimų metu mokymų dalyviai atliko kūrybines užduotis, diskutavo apie grupės ir komandos sąvokų skirtumus ir jų reikšmę.

Kultūra

Vizito Lenkijoje metu aplankyta Osvencimo savivaldybės viešoji biblioteka, kuri paliko labai teigiamą įspūdį. Biblioteka ypatingai draugiška vaikams ir pritaikyta įvairaus amžiaus žmonėms. Bibliotekoje gausu interkatyvių žaidimų, žaismingų interjero detalių bei poilsio zonų. Bibliotekoje įrengtas vaikų žaidimų kambarys, todėl mažųjų tėveliai gali laisvai naudotis įvairiomis bibliotekos paslaugomis.
Mediateka – Vroclavo viešoji biblioteka, kurioje gausu vaizdo ir garso įrašų, kurie yra skolinami skaitytojams. Taip pat biblioteka įgyvendina projektus kaip „Gyvoji biblioteka“, „Language cafe“ ir kt. 
Neišdildomą įspūdį paliko Pono Tado muziejus Vroclave, kuriame pristatomi Adomo Mickevičiaus rankraščiai, gyvenimo istorija,  XVIII a. laikotarpio istorija, autentiški kūriniai, mados ir kt. detalės. Svarbu pabrėžti, jog muziejus yra labai interaktyvus, įtraukiantis savo naujosiomis technologijomis ir vizualizacijomis. Muziejus yra itin populiarus, čia organizuojamos mokinių ekskursijos, kurių metu mokiniai įtraukiami į įvairias veiklas.

Mokymų pabaigoje dalyviai gavo ne tik kvalifikacijos kėlimo pažymėjimus, tačiau žinių ir neįkainojamos patirties. 

Projektą finansuoja Europos sąjunga.

 

 

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba