Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kultūros paveldui skirtas projektas kvietė domėtis kraštotyros darbo ypatumais

Kultūros paveldui skirtas projektas kvietė domėtis kraštotyros darbo ypatumais

„Kultūros paveldas ateičiai: atrask, dalinkis ir mokykis“ – strateginės partnerystės ir suaugusiųjų švietimo projektas, kurio metu Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka kartu su partneriais iš Švedijos, Danijos, Slovėnijos ir Estijos dalijosi kraštotyros darbo patirtimi ir metodais, vietos bendruomenių ir suaugusiųjų švietimo būdais. Tęsiantis šiam projektui nuveikta daug prasmingų darbų, tačiau svarbiausiu projekto įgyvendinimo aspektu tapo 3 intelektinių produktų sukūrimas t. y darbo su kultūros paveldu praktikų tyrimas-studija „Bibliotekos bendruomenėms“, gairės „8 žingsniai, kaip pakviesti ir įtraukti bendruomenes į kraštotyrines veiklas“ ir interneto svetainė „Bičių korys. Bendruomenių kraštotyra“. 

Viso projekto metu buvo siekiama susipažinti su nacionaliniu ir kitų šalių kultūros paveldu, pasakoti ir dalintis istorijomis, kurios apjungia įvairias kultūros ir mokymosi visą gyvenimą sritis. Projekto metu įvyko 3 tarptautiniai projekto partnerių susitikimai Estijoje, Švedijoje ir Lietuvoje, 2 tarptautiniai mokymai Slovėnijoje ir Danijoje bei 2 projekto sklaidos renginiai Estijoje ir Lietuvoje. Kviečiame susipažinti su projekto rezultatais. 

 

Naujame tyrime atskleidžiami kraštotyros darbo bibliotekose ypatumai

Bendrame projekto partnerių parengtame tyrime „Bibliotekos bendruomenėms“ (angl. „Libraries for Communities“) analizuojama, kodėl kultūros paveldo tema yra reikšminga suaugusiųjų švietime ir kaip ji gali pasitarnauti telkiant vietos bendruomenę, kodėl bibliotekoms svarbu bendradarbiauti su kitomis kultūros paveldo institucijomis. Daug dėmesio studijoje skiriama konkrečių kraštotyrą populiarinančių veiklų analizei. Pristatomi bibliotekų darbo kraštotyros srityje praktinius pavyzdžiai: kultūriniai ir edukaciniai renginiai, iniciatyvos ir projektai, virtualios realybės produktai, duomenų bazės. Studijoje gausu nuorodų į bibliotekų specialistų atrinktas svetaines ir informacinius šaltinius kultūros paveldo tematika.

Įsitikinkite studijos išsamumu patys, apsilankę: https://bit.ly/2UQLW1N

 

Rekomendacijos darbui su sėkmingam darbui su bendruomenėmis

Projekto metu paruošto gairės „8 žingsniai, kaip pakviesti ir įtraukti bendruomenes į kraštotyrines veiklas“ – principai ir rekomendacijos skirtos kraštotyrininkams profesionalams, tačiau ir visiems, kurie dirba su bendruomenių įtraukimu į šią veiklą. Aštuonių žingsnių gairės apima vadovavimo, komunikacijos, kompetencijų ugdymo ir kitus tikslus, pristato darbo su savanoriais ir suaugusiųjų auditorijomis metodus, profesinio tobulėjimo ir veiklų planavimo principus. Bendruomenės telkimo principai  žaismingai pristatomi popierinio laivelio lankstymo pavidalu.

Susipažinti su gairėmis galite čia: https://bit.ly/2UeosUn

 

Inovatyvus bendruomenių kraštotyros įrankis

Tarptautinių bibliotekų iniciatyvų pavyzdžiai tapo ir kitų intelektinių produktų dalimi, tarp kurių ir  interneto svetainė „Bičių korys. Bendruomenių kraštotyra“ – elektroninė duomenų saugykla, kurioje pateikiama informacija apie išskirtines Vilniaus ir Alytaus regionų vietoves ir asmenybes. Svetainėje taip pat gausu informacijos apie projekto partnerių kultūros paveldą ir kraštotyrinę veiklą, pateikiami kultūros paveldo nacionalinių tinklalapių aprašymai ir nuorodos į juos.

Ši bendruomenių kraštotyros svetainė iš kitų išsiskiria tuo, kad ją gali pildyti kiekvienas, norintis pasidalinti savo krašto, giminės istorija. Pateiktas istorijas svetainėje papildo du žaidimai skirti Europos šalių kultūros paveldo bei Vilniaus ir Alytaus kultūros paveldo pažinimui.

Kviečiame apsilankyti svetainėje: https://bendruomeniukrastotyra.lt/

 

Projekto rezultatai tinkami visiems

Intelektiniai produktai yra nukreipti į kultūros paveldą bei kraštotyros veiklą, jie taip pat gali būti pritaikomi įvairių Europos bibliotekų bei kitų panašių suaugusiųjų švietimo įstaigų  veiklose, kurios leidžia sudominti, pritraukti ir mokyti įvairių socialinių arba demografinių grupių narius. 

Bibliotekos naudojančios projekto metu sukurtus intelektinius produktus gali padidinti bendruomenių susidomėjimą savo krašto istorija, bibliotekoms – skatinti istorijas naudoti edukacinėse veiklose.

Intelektiniai produktai pritaikyti naudoti žmonėms, kurie turi specialiųjų poreikių, pavyzdžiui, Regos sutrikimų turintiems žmonėms interneto svetainė „Bičių korys. Bendruomenių kraštotyra“  papildyta teksto šrifto ir kontrasto didinimo programine įranga. Projekto rezultatai produktai taps įrankiais, kuriais galės naudotis suaugusieji, patiriantys socialinę atskirtį dėl ekonominių, geografinių ar išsilavinimo priežasčių, pavyzdžiui, besimokantys suaugusieji, gyvenantys mažesniuose miesteliuose ar kaimuose ir dėl to negaunantys prieigos prie plataus kraštotyrinės informacijos spektro. Jie galės ne tik surasti įvairaus pobūdžio kraštotyrinę informaciją bet ir ją papildyti.

Bibliotekininkų, andragogų, kraštotyrininkų, bibliografų įtraukimas į projekto veiklas vyksta nuolat. Visi besidomintys suaugusiųjų švietimu, yra kviečiami prisijungti prie įvairių renginių, vykdomų partnerių šalyse-bibliotekose. Pastebima, kad projekto įgyvendinimo laikotarpiu stiprinta komunikacija su bibliotekų bendruomene, vis daugiau susidomėjimo sulaukta iš besimokančiųjų suaugusiųjų.

 

Projektas finansuojamas remiant Europos komisijai „Erasmus+“ programos lėšomis, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba