Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Interviu su naująja Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos centro vadove

Interviu su naująja Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos centro vadove

Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos centro (RBMVC) vadovo poste nuo 2021 metų gruodžio 1 dienos pradeda dirbti Žydrūnė Tichanavičienė, iki šiol ėjusi vyresniosios bibliotekininkės pareigas Vilniaus Žydų viešojoje bibliotekoje. Šia proga uždavėme Žydrūnei kelis klausimus.

- Vilniaus universitete esate baigusi bibliotekininkystės studijas. Kodėl susidomėjote šia sritimi?

Esu komunikacijos ir informacijos mokslų bakalaurė ir magistrė. 2010 m. Vilniaus universitete baigiau Bibliotekininkystės ir informacijos studijas. Šios studijos yra man labai brangios, nes padėjo pagrindus mano, kaip bibliotekos specialistės suvokimui. Taip pat jos suteikė galybę teorinių ir praktinių žinių. 2012 m. VU baigiau informacinių sistemų vadybos magistro programą ir įgijau Informacinių paslaugų magistro laipsnį. Iš prigimties esu informacinių technologijų žmogus, todėl šios studijos užtvirtino gilesnį sisteminį požiūrį į šiuolaikinę biblioteką.

 - Papasakokite apie savo darbo bibliotekoje patirtį.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka yra mano pirma darbovietė, kurioje pradėjau dirbti būdama ketvirto kurso studentė. Džiaugiuosi susiklosčiusioms aplinkybėms, kad per savo profesinę patirtį praktiškai išbandžiau įvairias bibliotekos veiklas. Pirmiausia pradėjau nuo bibliografinio darbo, rinkau kraštotyrą duomenų bazei „Vilnijos vartai“, vedžiau gyventojų kompiuterinio raštingumo kursus pagal projektą „Bibliotekos pažangai“. Vėliau įsitraukiau į naujai įsteigto bibliotekos filialo „Vilniaus žydų viešosios bibliotekos“ kūrimą ir plėtrą. Nors teko susidurti su įvairiais iššūkiais (nuo kalbinio ir kultūrinio barjero iki knygų katalogavimo), džiaugiuosi, kad per beveik 10 metų šis filialas užaugo, o jo žinomumas pasklido ne tik po Vilnių ar Lietuvą. Be pagrindinių savo pareigų dirbau su dviem skaitmeninimo projektais – Vilniaus universiteto projektu „J. Lelevelio atlasų kolekcija“ (Leleveliana) bei VAVB kartu su kitomis Lietuvos atminties, kultūros ir švietimo įstaigomis vykdytu „Visuomenės poreikius atitinkančios virtualios kultūrinės erdvės vystymas“ (VEPIS).

 - Kokius Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos centro darbus planuojate artimiausiu metu?

Matau Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos centrą kaip stiprų bibliotekininkystės žinių vadybos ir komunikacijos centrą regione. Jei atvirai, tai pirmiausia, kaip ir bet kokioje naujoje darbo vietoje, noriu apsiprasti, įsivažiuoti ir suformuoti aiškią centro veiklos kryptį. Neslėpsiu, labai norisi iškart pulti ir daryti didelius darbus, tačiau metų pabaiga yra tas metas, kai visi darbai turi nugulti į ataskaitas. Tai, ką noriu suspėti dar su 2021 m. traukiniu, tai susisiekti su Regiono kolegomis ir susipažinti, išgirsti jų lūkesčius ir norus, pasidalinti turimomis idėjomis. Skirsiu laiko laiškams ir skambučiams, taip pat maloniai kviečiu Regiono bibliotekų kolegas į kasmetinius Vilniaus regiono bibliotekininko „Riešutas“ apdovanojimus, kurie vyks jau gruodžio 16 d.

Kaip atsinaujinančio RBMVC vadovė noriu stiprinti ir palaikyti užmegztus ryšius su Vilniaus ir Alytaus apskrityse veikiančiomis viešosiomis bei mokyklų bibliotekomis. RBMVC skirs daug dėmesio bibliotekininkystės ir informacijos mokslų koordinavimui ir įgyvendinimui, rūpinsis regiono bibliotekose dirbančių specialistų kvalifikacijos kėlimu, toliau rengs mokymus, organizuos stažuotes. RBMVC kolektyvas kartu su kolegomis yra pasirengęs ieškoti naujų formų regioniniams, nacionaliniams ir tarptautiniams projektams. Siekiame atviro dialogo ir su regiono kolegomis ieškosime naujų paslaugų ir bendradarbiavimo formų, įvairių skaitymo skatinimo iniciatyvų, jaunimo ir savanorių įtraukimo. Norisi ir dalijimosi gerosiomis patirtimis. Dirbdami kartu prisidėsime prie bibliotekos ir bibliotekininkų prestižo visuomenėje didinimo.

 - Kuo Jums patinka darbas bibliotekoje?

Nesinori to kartoti, tačiau man vis dar reikia neigti tą senąjį stereotipą apie darbo bibliotekoje statiškumą, rutiną ar knygas skaitančias bibliotekininkes. Man asmeniškai pats įdomiausias darbo bibliotekoje ypatumas yra tai, kad nėra kasdien vienodos dienos. Ne visų panašių specialybių atstovai gali tuo pasigirti, o štai aš galiu. Ir visada visiems giriuosi, kad dirbu bibliotekoje, kur kiekviena diena nebūna panaši į jau praėjusią. Be to, mes matome bendrame pokyčių kontekste besikeičiančią biblioteką, joje, kaip ir bet kur kitur, tobulėja technologijos, tobulėjame ir tobulinamės mes patys, o kartu tobulėja ir mūsų skaitytojai. Taip, daug ką diktuoja laikas, bet mūsų pareiga tebelieka užtikrinti ir knygų, paslaugų, renginių kokybę. Džiaugiuosi, kad bibliotekos ir bibliotekininkai yra toli gražu peržengę „tradicines“ ribas, yra draugiški, atviri visiems ir lankstūs. Manau, kad bibliotekos ir jų darbuotojai spėja su neišvengiamais pokyčiais, tad ateities perspektyvos yra palankios. Noriu palinkėti visiems, kurie galbūt nori prisidėti, svajoja išbandyti save „bibliotekininko kailyje“ drąsiai žengti tokį žingsnį. Bibliotekoje tikrai yra skirtingų veiklų, kuriose galima save realizuoti, galima augti ir kartu su bibliotekos turima žinių ir žmogiškųjų išteklių baze siekti savo tikslų.

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba