Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Paieška

Vaikų knygos dieną – apdovanojimai vaikų literatūros kūrėjams

Vaikų knygos dieną – apdovanojimai vaikų literatūros kūrėjams

Balandžio 2 d. minima tarptautinė vaikų knygos ir pasakininko H. K. Anderseno gimimo diena. Nuo 1967 m. šios dienos minėjimą inicijuoja IBBY – Tarptautinė vaikų knygos taryba, kuri kasmet paskelbia vieno kurio nors rašytojo kreipimąsi į pasaulio skaitytojus, o dalininkas nupiešia plakatą. 2017 m. tekstą parašė vaikų spaudos ir radijo žurnalistas, rašytojas Sergejus Machotinas:

Kai buvau mažas, mėgau iš kubelių ir kitokių žaisliukų statyti namus. O vietoj stogo dažnai panaudodavau knygą – vaikišką, su paveikslėliais. Svajonėse apsigyvendavau tokiame name, atsiguldavau ant lovos iš degtukų dėžutės ir žvelgdavau tai į debesis, tai į žvaigždėtą dangų – nelygu koks paveikslėlis labiau patiko.
Nesąmoningai laikiausi kiekvieno vaiko gyvenimo taisyklės susikurti jaukią ir saugią aplinką. Ir vaikų knygos tam labai tiko.
Paskui paūgėjau, išmokau skaityti, ir knyga mano vaizduotėje ėmė labiau panėšėti ne į stogą, o į drugelį. Ar netgi paukštį. Knygos puslapiai priminė sparnus ir šnarėjo. Atrodė, kad ant palangės gulinti knyga tuoj tuoj pro atvirą langą išskris į nežinomus tolius. Paimdavau ją į rankas, pradėdavau skaityti, ir knyga nurimdavo. Kartu su ja nusikeldavau į kitas žemes ir pasaulius, ir mano vaizduotė prasiplėsdavo.
Koks džiaugsmas laikyti rankose naują knygą! Dar nežinai, apie ką ji. Tramdai save neatsiversti paskutinio puslapio. O kaip skaniai ji kvepia! Ir neįmanoma išskirti, iš ko tas kvapas susideda – iš spaudos dažų, klijų... Taip, tai tiesiog knygos kvapas – jaudinantis, nepakartojamas. Kai kurių puslapių krašteliai sulipę, tarsi knyga dar nebūtų nubudusi. Atsibus, vos pradėsi skaityti.
Tu daraisi vyresnis, o pasaulis aplinkui – sudėtingesnis. Kyla klausimų, į kuriuos gali atsakyti ne kiekvienas suaugęs. O juk mirtinai reikia su kuo nors pasidalyti abejonėmis ir paslaptimis. Ir tada į pagalbą vėl ateina knyga. Turbūt daugelis skaitydami esame pagalvoję: čia apie mane parašyta! Ir mylimas personažas staiga pasirodo esąs panašus į tave. Jį kamuoja tie patys rūpesčiai ir jis garbingai ieško išeities. O štai kitas personažas visiškai į tave nepanašus, bet taip norisi būti tokiam kaip jis – tokiam pat drąsiam ir išradingam.
Kai koks nors berniukas ar mergaitė sako: „Aš nemėgstu skaityti!“, mane ima juokas. Nes aš jais netikiu. Juk jie ir ledus laižo, ir visokius žaidimus žaidžia, ir kino filmus žiūri. Kitaip sakant, mėgsta malonumus. O juk skaityti yra ne vien darbas, jausmų ugdymas, vaizduotės ir asmenybės turtinimas, bet pirmiausia – didžiulis malonumas.
Kaip tik dėl to vaikų rašytojai ir rašo knygas!

Iš rusų kalbos vertė Irena Aleksaitė

Lietuvoje vaikų knygos diena minima nuo 1993 m. Šią dieną vyksta įvairūs šventiniai renginiai, apdovanojami reikšmingiausi rašytojai, dailininkai, vertėjai, kultūros ir švietimo darbuotojai. Šiemet Nacionaliniame dramos teatre už 2016 m. pasiekimus buvo įteiktos 9 IBBY inicijuotos ir 2 Švietimo ir mokslo ministerijos premijos:
Prano Mašioto premija – Ilonai Ežerinytei už geriausią metų vaikų ir paauglių knygą „Sutikti eidą“ (leidykla „Alma littera“).
Antroji premija – Tomui Dirgėlai už geriausią knygą vaikams „Domas ir Tomas“ (leidykla „Tyto alba“).
Geriausios metų knygos mažiausiems skaitytojams premija – Giedrei Rakauskienei ir Jurgai Šulskytei, sukūrusioms paveikslėlių knygą „Dramblys ir antis“ (labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“).
Domicėlės Tarabildienės premija – už gražiausią metų knygą – Aušrai Kiudulaitei, iliustravusiai Evelinos Daciūtės knygą „Laimė yra lapė“ (leidykla „Tikra knyga“).
Premija už meniškiausias dvispalves iliustracijas – Daliai Karpavičiūtei, iliustravusiai Monikos Krikštopaitytės knygą „Kultūringa pelė Stasė“ (Modernaus meno centras).
Aldonos Liobytės premija – už reikšmingiausią metų debiutą – Ilonai Ežerinytei už pasakų knygą vaikams „Šunojaus diena“ (labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“).
Adomo Druktenio premija – už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą paaugliams – apdovanota Rūtos Jonynaitės iš vokiečių kalbos išversta Susanos Kreller knyga „Drambliai nematomi“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).
Eugenijos Stravinskienės premijauž reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams – apdovanota Rasos Stamkauskienės iš anglų kalbos išversta Matto Haigo knyga „Kaip Kalėdų berniukas tėčio ieškojo“ (leidykla „Tyto alba“).
Vinco Aurylos premija – už paskaitas ir susitikimus, propaguojančius gerą vaikų bei paauglių literatūrą ir skaitymą skiriama literatūrologei Danguolei Šakavičiūtei.
Švietimo ir mokslo ministerijos premijos skirtos rašytojai Dainai Opolskaitei ir literatūrologei Loretai Jakonytei.

Giedrė Narbutaitė
Vyresnioji bibliotekininkė
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji Vaikų biblioteka