Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Paieška

Ukrainos vaikus kviečiame į knygų ir poilsio erdvę Vaikų bibliotekoje

Ukrainos vaikus kviečiame į knygų ir poilsio erdvę Vaikų bibliotekoje

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, įsikūrusi Vilniaus senamiestyje Trakų g. 10, iš karto atsiliepė į gražią Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyvą Vaikų bibliotekoje įrengti poilsio zoną vaikams iš Ukrainos. Lietuvos viešosios bibliotekos stengiasi kiek tik gali plačiai atverti duris karo pabėgėliams, kurių didelę dalį sudaro vaikai. Šiuo metu kasdien bibliotekoje sulaukiame iš Ukrainos atvykusių žmonių – vieni jų ieško galimybės pasinaudoti kompiuteriu ir internetu, kiti ieško skaitinių ukrainiečių kalbomis. 

Įrengti kampelį padėjo rėmėjai

„Vilniuje jau glaudžiasi daugiau kaip 11 tūkst. Ukrainą palikusių žmonių, tarp jų – daugybė vaikų ir jaunimo. Visi drauge stengiamės naujiesiems vilniečiams sukurti tokias sąlygas, kad jie jaustųsi ne tik saugūs, bet ir pažintų Vilnių – UNESCO literatūros miestą. O galimybė skaityti gimtąja kalba, tikiuosi, padės ukrainiečiams ir jaustis arčiau namų“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Poilsio kampelį įrengė ir baldais bei knygomis pasirūpino studija „DO Architects“ ir knygynas „Vaikystė“ bei įmonės MCMP, „Persiški kilimai“, „Korgas“ ir „LT Project“. Anot knygyno „Vaikystė“ vadovės Ritos Paškevičienės, idėja kartu su kitais partneriais įrengti vaikų kampelį kilo iš didžiulio noro, kad tik kuo daugiau vaikų turėtų galimybę skaityti – susitikti patogioje lokacijoje, Vilniaus Senamiestyje. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka tam puikiai tiko. Vaikai galės skaityti ukrainiečių, rusų, anglų kalbomis išleistas grožinės literatūros knygas. Vaikų kampelyje galima apsilankyti bibliotekos darbo metu – pirmadieniais–šeštadieniais nuo 11 iki 19 valandos.

Pagalba Lietuvoje įsikūrusioms ukrainiečių šeimoms atkeliauja ir iš JAV. Rėmėjai Cynthia Pasky su partneriu Paul Huxley bei Rita ir Mantautas Paškevičiai drauge pasirūpino knygomis ukrainiečių kalba – dovanoja Ukrainos vaikams per 1000 leidinių.

„Dėkojame Mantautui ir Ritai Paškevičiams už prisidėjimą organizuojant knygų rinkimą – dovaną Ukrainos vaikams, o merui Remigijui Šimašiui – už palaikymą. Mes su partneriu Paul Huxley didžiuojamės, galėdami paremti nuostabią idėją. Mums svarbu, kad visi kartu, mažais ar didesniais žingsniais, pasauliui parodytume, kad palaikome Ukrainą ir jos nuostabius žmones“, – sako mecenatai Cynthia Pasky ir Paul Huxley.

Vaikų biblioteka – žinių ir poilsio oazė Vilniaus senamiestyje

Naujasis poilsio ir knygų kampelis įkurtas šviesiausioje ir jaukiausioje Vaikų bibliotekos vietoje – šalia lango į Trakų gatvę, kuriame jau kone pusė amžiaus praeivius nebyliai palydi Leonardo Gutausko skulptūra „Pasakų medis“. Šis kampelis tikrai patiks ikimokyklinio ir pradinio amžiaus vaikams, o šalia esančiuose minkštasuoliuose jaukiai įsitaisys jų tėvai arba vyresniojo mokyklinio amžiaus vaikai.

Poilsio zonos atidaryme dalyvavo ir laikinai prieglobstį Lietuvoje radusios mergaitės iš Ukrainos, jau pradėjusios mokytis vienoje lietuviškoje Vilniaus progimnazijoje. Vaikų bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Odeta Maziliauskienė aprodė viešnioms Vaikų biblioteką, o edukatorius Ugnius Raugalas pakvietė į edukaciją bibliotekos Kūrybos laboratoriją.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka jau daug metų yra mėgstama vilniečių ir miesto svečių. Lankytojai bibliotekoje laukiami jau daugiau kaip septyniasdešimt metų – užaugę buvusieji skaitytojai čia dabar atsiveda savo vaikus ir anūkis. Pirmame bibliotekos aukšte esančioje Vaikų bibliotekoje gausu leidinių ne tik lietuvių, bet ir užsienio kalbomis – anglų, vokiečių, prancūzų, rusų ir kitomis. Taip pat Vaikų biblioteka turi daugiau kaip 100 pavadinimų stalo žaidimų. 

Bibliotekos fonduose visada buvo tam tikras kiekis leidinių ukrainiečių kalba, tačiau šiuo metu jų paklausa išaugusi daug kartų. Bibliotekos interneto svetainėje esame sudarę sąrašą elektroninių ir garsinių knygų ukrainiečių kalba, kurias galima skaityti internete. Džiaugiamės, kad palaikydami iš Ukrainos atvykusius karo pabėgėlius, vilniečiai irgi prisideda prie knygų fondo ukrainiečių kalba turtinimo – štai rašytojas Vytautas Račickas mums padovanojo savo knygų, išverstų į ukrainiečių kalbą. Taip pat džiugu sulaukti privačių iniciatyvų, kaip šis poilsio kampelio įrengimas.

Atėjusieji į Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešąją biblioteką gali naudotis visais turimais bibliotekos ištekliais. Jeigu reiks padėti išsirinkti knygą ar stalo žaidimą, visada padės patyrusios Vaikų bibliotekoje dirbančios bibliotekininkės.

Irinos Šapkaitės nuotraukų galerijoje – poilsio zonos atidarymo akimirkos.

TAIP PAT SKAITYKITE: