Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Paieška

Rinktiniai festivalio „Nepatogus kinas“ filmai bus rodomi bibliotekoje

Rinktiniai festivalio „Nepatogus kinas“ filmai bus rodomi bibliotekoje

„Nepatogus kinas“ grįžta į mūsų biblioteką! Spalio 8-27 d. tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ prie ekranų vėl pakvies tikrų istorijų – rinktinės dokumentikos – mėgėjus. Galima drąsiai sakyti, kad festivalis pasklis per visą Lietuvą, nes filmus bus galima išvysti ne tik kino ir namų ekranuose, bet ir beveik 300 šalies bibliotekų. Prie šio tinklo prisijungia ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka – mūsų lankytojai galės žiūrėti festivalio filmus nemokamai. Visi filmai turės lietuviškus subtitrus.

„Į „Nepatogų kiną" atrenkame ne tik tuos filmus, kurie pelnė svarbiausių Europos ir pasaulio kino festivalių pripažinimą praėjusiais metais, bet ir tuos, kurie asmeniškai paveikė, nustebino mus pačius. Todėl šiais filmais ypatingai norisi dalintis su kuo platesne auditorija. Partnerystė su Lietuvos bibliotekomis mums suteikia galimybę į pažinti su šiuo kinu pakviesti kiekvieną Lietuvos žiūrovą, ne vien tik didžiųjų miestų kino teatrų lankytojus. Todėl tikiu, kad gero dokumentinio kino mėgėjų ratas po šių metų festivalio dar labiau prasiplės.“ – sako festivalio „Nepatogus kinas“ vadovas Gediminas Andriukaitis.

Du žiūrėjimo būdai – rinkitės patogiausią

Lankytojams suteikiami du skirtingi būdai, kaip bibliotekoje nemokamai žiūrėti festivalio filmus. Pirmasis būdas – asmeninė, individuali filmo peržiūra jums patogiu metu. Išsirinkite norimą filmą iš www.nepatoguskinas.lt ir žiūrėkite jį nemokamai bibliotekos kompiuteriuose. Rekomenduojame atsinešti savo ausines. Prisijungimus suteiks bibliotekos darbuotojai. 

Antrasis būdas – virtualus kino seansas, kuomet kviečiame „Nepatogaus kino“ festivalio filmus žiūrėti ne pavieniui prie kompiuterio, o su kitais žmonėmis atėjus į bibliotekos Didžiąją salę. Pasibaigus filmų rodymui festivalio organizatoriai kviečia neskubėti išeiti, o pažiūrėti virtualią diskusiją po filmo, susipažinti su filmų kūrėjais. 

Kviečiame ateiti į šiuos filmų seansus Didžiojoje salėje:

Spalio 10 d., ketvirtadienį, 14 val., visi kartu žiūrėsime filmą „Metų namų šeimininkė“ (Housewife of the Year, rež. Ciaran Cassidy, 1 val. 17 min.). Šiandien sunku patikėti, kad Airijos televizijoje 1968–1995 m. iš tiesų egzistavo siurrealistinis konkursas „Metų namų šeimininkė“. Filmas atskleidžia šokiruojantį atotrūkį tarp to, ką žiūrovai matė per televiziją, ir to meto Airijos moterų gyvenimo realybės. 

VAIKAMS! Spalio 11 d., penktadienį, 12 val., vyks net dviejų filmų seansas 4-7 klasių vaikams, po kurio pasiliksime aptarimui. Pirmasis filmas – „Hana ir Krokodilas“ (Hannah & de Krokodil, rež. Lore Mechelaere, 15 min., įgarsinta lietuviškai). Jo herojė Fina sužino, kad jos seserį Haną gąsdina žiaurus krokodilas – valgymo sutrikimas, ir ji pasiryžta jį nugalėti, kad sesuo sulauktų kito gimtadienio. Antrasis filmas „Oazė“ (Oasis, rež. Justine Martin, 14 min.) pasakoja dvynių istoriją – prieš žengdami į paauglystę, jie pirmą kartą pradeda jausti skirtumą: negalią turintis brolis pradeda atsilikti. Tačiau čia, bendroje jų vasaroje, nelygybės nėra.

VAIKAMS! Spalio 18 d., penktadienį, 12 val., vyks dviejų filmų seansas 5-10 klasių vaikams su edukacija. Pirmasis filmas „Laisvę riedlentėms!“ (Skate the city, rež. Lies Van der Auwera, 15 min.) pasakoja apie iniciatyvią riedlentininkę Pipą – ji pasiryžusi išsikovoti savo vietą mieste, kuriame riedlentininkams palikta mažai erdvės. Antrojo filmo „Akimirka, kai viskas pasikeitė“ (From That Moment On, Everything Changed, rež. Eef Hilgers, 15 min., įgarsinta lietuviškai) centre – aštuoni vaikai, jie pasakoja apie akimirką, kai sužinojo, kad skiriasi jų tėvai. 

Spalio 23 d., trečiadienį, 15 val., kviesime į filmo „Ar man čia yra vietos?“ (Is there any place for me, please, rež. Jarmila Štuková, 1 val. 17 min.) peržiūrą ir diskusiją po jo. Buvęs vaikinas filmo heroję Martiną apipylė rūgštimi, atimdamas regėjimą ir fizinį grožį. Tačiau tai, kas būtų katastrofa kitam žmogui, jai suteikia ryžto atrasti naują gyvenimo prasmę. 

Spalio 24 d., ketvirtadienį, 14 val., gyvai-virtualių seansų programą užbaigsime itin stipriu italų režisieriaus filmu „Ant bedugnės krašto“ (On the edge, rež. Nicolas Peduzzi, 1 val. 33 min.), o po jo kviesime pasiklausyti diskusijos su Lietuvos sveikatos priežiūros specialistais, kurie papasakos, su kokiais sunkumais susiduria mūsų šalies gydytojai bei įstaigos. Filmas klausia: kur dabar būtumėte, jei sunkiausią akimirką niekam nebūtų rūpėję? Jo centre – ant perdegimo ribos balansuojančio psichiatro darbas: jis padeda tiems, kurie atsidūrė dugne. 

///

Apie „Nepatogų kiną“

„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temomis, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Vieni pagrindinių festivalio rėmėjų – Lietuvos kino centras, Vilniaus miesto savivaldybė, ES programa „Kūrybiška Europa MEDIA“, Užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos vystomojo  bendradarbiavimo programa „LT AID“.