Kad tekstai lengvai suprantama kalba yra labai reikalingi, neabejoja Vilniaus universiteto mokslininkė ir dėstytoja dr. Justina Bružaitė-Liseckienė. Mokslininkė ne tik yra parengusi „Teksto lengvai suprantama kalba rengimo gaires“, bet ir pati praktiškai perrašo tekstus į lengvai suprantamą kalbą.
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka šiuo metu vykdo projektą „Skaityk pasakas lengvai“, kuriame bendradarbiauja ir dr. Justina Bružaitė-Liseckienė. Vienas šio projekto rezultatų – elektroninis pasakų rinkinys lengvai suprantama kalba vaikams, kurie turi skaitymo, suvokimo ir kitų sunkumų.
Dr. Justina Bružaitė-Liseckienė: „Lengvai suprantama kalba yra toks metodas, kuriuo mes naudodamiesi rengiame įvairiausius tekstus. Pavyzdžiui, kaip šiame projekte, perrašome pasakas taip, kad jas suprastų vaikai, arba apskritai asmenys, patiriantys įvairių suvokimo, kalbinių ir kitų iššūkių. Lengvai suprantama kalba skirstoma į tris lygius. Projekte „Skaityk pasakas lengvai“ pasakos yra perrašomos antruoju lengvai suprantamos kalbos lygiu. Tai reiškia, kad rengiame pakankamai supaprastintą tekstą: perrašydami pasaką mes atsirenkame svarbiausias istorijos vietas, jeigu reikia, parenkame svarbiausias detales, bet iš esmės stengiamės perteikti pagrindinę ir svarbiausią informaciją. Kalbame labai paprastai, kad vaikai iš tiesų galėtų mus suprasti greitai. Ir kad kuo daugiau vaikų galėtų mus suprasti.
Tai yra jau antrasis projektas, kurį vykdome kartu su Adomo Mickevičiaus biblioteka. Pirmajame projekte, kurį vadinome „Skaityk lengvai“, rengėme, perrašėme lietuvių autorių apsakymus iš lietuvių literatūros vaikams programos mokykloje. Tai darėme trečiu lengvai suprantamos kalbos lygiu. Tai reiškia, kad keitėme visą tekstą kiek mažiau, na, bet žinoma, reikšmingų pokyčių ten vyko. Žodynas tekstuose anąkart buvo šiek tiek įvairesnis negu pasakose, kurias rengiame dabar antru lengvai suprantamos kalbos lygiu“.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Valstybės biudžetinė įstaiga. Trakų g. 10, LT-01132, Vilnius, tel. (8 5) 262 5570, el. paštas: [email protected]
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190757755.
Komentarai