Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Bendravimas su įvairaus amžiaus bibliotekos vartotojais, konfliktų sprendimas

Bendravimas su įvairaus amžiaus bibliotekos vartotojais, konfliktų sprendimas

Kovo 24 dieną vyko Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos organizuotas nuotolinis seminaras bibliotekininkams „Bendravimas su įvairaus amžiaus bibliotekos vartotojais, konfliktų sprendimas“, kurį vedė žinoma psichologė ir lektorė Jūratė Bortkevičienė. Nuotolinis seminaras sulaukė didžiulio susidomėjimo, jame dalyvavo apie pustrečio šimto Vilniaus ir Alytaus apskričių savivaldybių viešųjų bibliotekų specialistų ir mokyklų (išskyrus aukštąsias) bibliotekininkų.

Pirmoje seminaro dalyje psichologė pasakojo apie bendravimą su asmenimis, turinčiais elgesio ir bendravimo sunkumų, psichinę negalią turinčiais asmenimis.

Labai naudinga buvo seminaro dalis, kurioje apžvelgti dažniausiai pasitaikantys konfliktai ir jų valdymas. Lektorė šią mokymų dalį pradėjo nuo kinų kalbos pavyzdžio. Kinų kalba žodis „konfliktas“ gali būti užrašomas dviem simboliais – ir kaip „pavojus“, ir kaip „proga“. Mes dažniausiai į kylančius konfliktus, bendravimą su „sunkiais“ klientais žvelgiame kaip į pavojų, grėsmę, kuomet reikia gintis. Tačiau jeigu pakeistume požiūrį ir į tokius lankytojus žiūrėtume kaip į galimybę, progą jiems padėti?

Trečioje seminaro dalyje psichologė Jūratė Bortkevičienė kalbėjo tema „Kaip atsigauti po bendravimo su sunkiais vartotojais? Bibliotekos darbuotojų streso valdymas“. Pasak jos, stresas gyvenime yra visai normalus dalykas, jo išvengti neįmanoma. Stresas yra mūsų reakcija į tam tikrus dalykus ir jis priklauso nuo to, kaip mes sureaguojame. Paprastas pavyzdys: atėjo į biblioteką skaitytojas ir aprėkė darbuotoją. Kaip šis sureaguoja? Išsigąsta, nerimauja, susvyruoja savivertė, pradeda verkti ir t.t. Tokia reakcija yra dažna ir įprasta. Tačiau galima sureaguoti kitaip: taip, buvo atėjęs supykęs žmogus, aš išklausiau jį, padariau, ką galėjau, ir žmogus išėjo. Lektorė siūlė į stresą žiūrėti kaip į šokio partnerį ir linkėjo išmokti su juo gyventi taip, kad šokdami nemindžiotume vienas kitam kojų, mėgautumės šokiu. Taip, nėra lengva. Bet įmanoma.

Psichologė pateikė praktiškų patarimų bei pratimų, kaip elgtis patiriant įtampą ir stresą.

Vilniaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Trakų viešoji biblioteka
Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Širvintų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Biblioteka visiems
Bendruomenių kraštotyra
Lietuvos bibliotekininkų draugija
Vilnijos vartai
Dainavos kraštas
Lietuvos kultūros taryba