lt

Paslaptingas knygos pasaulis

Paslaptingas knygos pasaulis

Ką slepia knygų puslapiai?

Kadaise knyga buvo didelis turtas, todėl ją įsigyti galėjo tik labai turtingi žmonės. Ir tie, kurie pinigų neskaičiavo, savo namuose turėdavo asmenines bibliotekas. Kiekvienas, atsivertęs knygos priešlapį, galėdavo sužinoti, kam ji priklauso arba kaip atsirado šeimininko namuose. Teisybė, ir šiuolaikinis skaitytojas, pasiskolinęs leidinį iš bibliotekos, tai gali sužinoti: ant knygos nugarėlės yra lipdukas; priešlapyje, frontispise ir 17 psl. yra užrašytas knygos inventorinis numeris bei uždėtas skyriaus antspaudas.

Šioji informacija per ilgus knygos gyvavimo šimtmečius iš esmės nesikeitė. Pasikeitė tik jos forma. Anksčiau, norint knygą apsaugoti nuo neteisėto pasisavinimo, naudoti nuosavybę liudijantys įrašai, spaudai. Dabar – anstpaudai, ekslibrisai ir magnetiniai lipdukai su skaitmenine knygos bei jos savininko informacija ir kt. saugumo priemonės.

Papildomą informaciją apie knygą ir jos šeimininką pasako dedikacijos, paraštėse esančios pastabos, knygose palikti lapeliai ar džiovinti augalai. Visa tai labai domina knygos tyrėjus, kurie, ištyrę knygoje paliktas įvairias žymes, gali atskleisti paslaptingą ir pilną nuotykių knygos gyvenimo istoriją.

Jei tik knyga galėtų prabilti... Kiek įdomybių sužinotume iš tų, kurios saugomos specialiajame A. Mickevičiaus fonde, dar vadinamu „Mickevičiana“?! Šis fondas slypi po 9 užraktais bibliotekos saugykloje, nes čia esantys leidiniai – labai vertingi, reti ir seni.

Dalį „Mickevičianos“ paslapčių jūs galėsite įminti Vaikų bibliotekoje. Viena jų - Ką slepia knygų puslapiai“ knygų paroda, kuri jau vyksta susitikimų vietoje „Po skliautu“ iki 2016 m. balandžio 1 d. Kita dalis - rankdarbių dirbtuvėlės. Dirbtuvėlės skirtos 5-9 klasės moksleiviams. Dirbtuvėlių metu sužinosite, kuo skiriasi spaudas nuo atspaudo, kas yra ekslibrisas ir kaip jį pasidaryti, kam reikalinga dedikacija ir parašas. Ekslibriso dirbtuvėlėms reikalinga išankstinė registracija: [email protected]

Dar daugiau įdomybių rasite čia: http://mickevicius.amb.lt/