Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Paieška

Laisvė skaitymui!

Laisvė skaitymui!

Ar žinojote, kad J. K. Rowling knygos apie Harį Poterį buvo ne kartą deginamos, plėšamos, karpomos ir išimamos iš bibliotekų knygų lentynų kaip skatinančios smurtą, raganavimą ir velnio garbinimą?
Kad pasaka „Raudonkepuraitė“ tarp draudžiamų knygų atsidūrė dėl to, kad Raudonkepuraitė eidama pas močiutę, krepšelyje nešėsi vyno? O A. Frank "Dienoraštis" iki šiol yra draudžiama Libane? 

2016 m. Amerikos bibliotekos asociacijai buvo pranešta apie 323 atvejus, kai buvo bandoma uždrausti knygas. 
Tam, kad panašių atvejų pasaulyje būtų kuo mažiau, kiekvienais metais, paskutinę rugsėjo savaitę, minima „Uždraustų knygų savaitė“. Visi turime teisę pasirinkti ką, kaip, kur ir kada skaityti! Visos kada nors parašytos knygos turi teisę savo skaitytojų laukti bibliotekų, knygynų ar namų lentynose. 

Pirmą kartą uždraustų knygų savaitė buvo surengta 1982 m., kai Amerikos bibliotekų asociacija pastebėjo visame pasaulyje esančią problemą – vis daugiau knygų buvo stengiamasi pašalinti iš bibliotekų, knygynų ir leidyklų lentynų. Knygas cenzūruodavo visi, kas netingėjo. Valstybių vadovai drausdavo skaityti jiems nepalankias knygas. Mokyklose mokytojai slėpdavo nors kiek neįprastus leidinius, o bibliotekininkai dažniau vaikams sakydavo, kad šios knygos neleis pasiimti į namus, nes joje rašoma apie pavojingus, paslaptingus ir tik suaugusiems skirtus dalykus. Norite tikėkite, norite ne, tačiau knygos vis dar kiekvieną dieną draudžiamos įvairiose pasaulio kampeliuose.

Šiemet skaitymo laisvę ir džiaugsmą švenčiame rugsėjo 24-30 d. Uždraustų knygų savaitės tema – knygų ir temų įvairovė. 

Tarp daugiausiai 2016 m. ginčų sukėlusių knygų atsidūrė Rainbow Rowell „Eleonora ir Pakas“ ir (jau tradiciškai) John Green knyga „Aliaskos beieškant“.

Uždraustų knygų savaitei Vaikų bibliotekoje, Labirinte, surengta knygų paroda. Joje rasite knygas, kurios buvo ir yra draudžiamos įvairiais laikais, įvairiose šalyse. 
Daugiau informacijos apie „Uždraustų knygų savaitę“ rasite čia: http://www.bannedbooksweek.org/